Caritas Polska dla Afgańczyków. Każdy może pomóc
Ludzie uciekający przed rządami talibów zostawili za sobą dorobek całego życia. Caritas pomaga tym, którzy w Pakistanie szukają bezpieczeństwa i muszą zacząć życie od nowa. Pomoc kierowana jest też do osób, które dotarły do Polski.
Upadek afgańskiego rządu i ofensywa oddziałów talibów spotęgowały chaos, który najbardziej dotyka ludności cywilnej. W wyniku kryzysu już ponad 400 tys. osób zostało wewnętrznie przesiedlonych, dziesiątki tysięcy próbują wydostać się z Afganistanu na wszelkie możliwe sposoby.
Pomoc wędrownym
– Nikt nie wie, jak rozwinie się sytuacja. Wiadomo jednak, że ci, którzy starają się uciec, potrzebują pilnej pomocy humanitarnej. Jedzenie, woda, środki higieniczne, ubrania i koce, tymczasowa infrastruktura sanitarna – są im potrzebne, aby mogli przetrwać najbliższy, najtrudniejszy czas. Dlatego organizujemy wsparcie z myślą o tysiącach ludzi, w tym licznych rodzinach, będących w drodze do nowego, nieznanego jeszcze domu – informuje ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.
Jak można pomóc uchodźcom z Afganistanu:
— Caritas Polska (@CaritasPolska) August 27, 2021
⬛️Wpłacając dowolną kwotę na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł: Afganistan)
????Wysyłając SMS o treści AFGANISTAN pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)
????Dokonując wpłaty na stronie https://t.co/VIMantD7G1https://t.co/OLykAQ9aZS pic.twitter.com/TSlIxWsTfO
Pomoc Caritas udzielana jest w różnych formach. W tym przypadku Caritas Polska będzie pomagać we współpracy z pakistańskim oddziałem Caritas. To dlatego, że najwięcej Afgańczyków trafia właśnie do Pakistanu.
– Przekażemy środki m.in. na zakup żywności, pakietów higienicznych, na zapewnienie dostępu do czystej wody oraz godnych warunków sanitarnych (prysznice i toalety) – wyjaśnia Krzysztof Iwiński, koordynator programów zagranicznych Caritas Polska. I dodaje, że organizacja jest zaangażowana również w pomoc uchodźcom mieszkającym w obozie na greckiej wyspie Lesbos, gdzie w ostatnich miesiącach młodzi wolontariusze Caritas Polska rozdawali żywność i prowadzili dla dzieci zajęcia edukacyjne.
Interwencje na granicy
– W ostatnich dniach przekazaliśmy pomoc dla potrzebujących cudzoziemców znajdujących się w strzeżonym ośrodku w Czerwonym Borze. Wsparcie zostało przekazane również do innej placówki w województwie podlaskim, do której przyjechały osoby ewakuowane z Kabulu. W odpowiedzi na zgłoszone potrzeby przygotowaliśmy dla nich wodę, odzież, artykuły higieniczne, kredki, maskotki dla najmłodszych – wylicza Marta Walasik-Sałek, koordynatorka projektów na rzecz wsparcia migrantów i uchodźców w Caritas Polska.
Pomoc @CaritasPolska trafia do afgańskich uchodźców kilkoma drogami. Najwięcej Afgańczyków dostaje się do krajów sąsiadujących. @CaritasPolska będzie tam pomagać we współpracy z pakistańskim oddziałem Caritas.
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) August 27, 2021
Więcej: https://t.co/m5hJAoxEeA fot. @CaritasPolska pic.twitter.com/nozZiKqz58
– W każdej chwili jesteśmy też gotowi dostarczyć pomoc doraźną uchodźcom przebywającym na granicy polsko-białoruskiej. Chodzi o żywność, koce, śpiwory, środki opatrunkowe. Od kilku dni staramy się uzyskać zgodę na dotarcie tam z pomocą humanitarną. Czekamy tylko, aż pozwoli na to sytuacja, bo obecnie jest to niemożliwe – wyjaśnia ks. Marcin Iżycki.
Zdaniem Marty Walasik-Sałek wzrost liczby uciekinierów z Afganistanu, którzy będą szukali schronienia w Polsce, jest wysoce prawdopodobny.
Widmo kryzysu
– I musimy być na to dobrze przygotowani – podkreśla ekspertka Caritas Polska. Migrantom i uchodźcom przybywającym do naszego kraju pomagają specjalne placówki prowadzone przez Caritas Polska w Warszawie i Szczecinie, a także przez diecezjalne Caritas w Gdańsku i Koszalinie.
– Nasze Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom zapewniają wszechstronne wsparcie, m.in. dopłaty do wynajęcia mieszkań, pomoc w zdobyciu pracy, w załatwieniu spraw urzędowych, a także odzież, paczki żywnościowe, dofinansowanie kosztów leczenia. Bo ludzie, którzy do nas docierają są często schorowani, cierpią na choroby przewlekłe, potrzebują lekarstw – wyjaśnia Marta Walasik-Sałek. I dodaje, że w związku z obecną sytuacją potrzeby ośrodków pomagających uchodźcom będą o wiele większe.
Caritas Polska uruchomiła specjalną zbiórkę środków na pomoc uchodźcom z Afganistanu. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na wsparcie działań Caritas w Pakistanie i Iranie oraz na potrzeby uchodźców przebywających już w Polsce.
Caritas Polska organizuje pomoc dla Afgańczyków!
— Caritas Polska (@CaritasPolska) August 19, 2021
Opanowany przez talibów Afganistan próbują opuścić rzesze zdesperowanych ludzi.
Jeśli chcesz pomóc Afgańczykom:
* wpłać dowolną kwotę na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384
* wyślij SMS o treści AFGANISTAN pod numer 72052 pic.twitter.com/dAMn47GIzj
Pomoc z Caritas
– Przekazując wsparcie za pośrednictwem strony caritas.pl/afganistan
– Dokonując wpłaty na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: Afganistan)
– Wysyłając SMS o treści AFGANISTAN pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)
Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą. Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych oraz z 44 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym. Organizacja jest częścią sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.