Australijczycy pozywają Rosję i Putina za zestrzelenie boeinga nad Ukrainą

lml, zm 21-05-2016, 12:04
Artykuł
TWITTER/@AJSTREAM

W Europejskim Trybunale Praw Człowieka australijska firma prawnicza reprezentuje rodziny ofiar zestrzelonego w lipcu 2014 roku boeing malezyjskich linii lotniczych. Rodziny domagają się w sumie 330 mln dolarów odszkodowania – od Rosji i samego prezydenta Władimira Putina.

Według informacji podanych przez  agencję Reutera, powództwo zostało złożone 9 maja. Australijska firma prawnicza żąda wypłaty rodzinom ofiar po 10 mln dolarów odszkodowania. Prawnicy reprezentują interesy rodzin 33 pasażerów z Australii, Nowej Zelandii i Malezji.

Zestrzelenie malezyjskiego samolotu

Boeing 777 malezyjskich linii lotniczych rozbił się w 17 lipca 2014 roku, późnym popołudniem na terytorium Ukrainy, niedaleko od granicy z Rosją. Na pokładzie samolotu znajdowało się 298 osób, w głównej mierze byli to obywateli Holandii. Rakietę wyprodukowano w Rosji.

Państwa zachodnie od początku sugerowały, że boeing zestrzelono rakietą ziemia-powietrze przez wojska wspierane przez Rosję. Moskwa starała się zaprzeczać tej wersji sugerując odpowiedzialność strony ukraińskiej. Jednak ostatecznie okazało się to insynuacją.

Raport ws. katastrofy

Holenderski urząd ds. bezpieczeństwa (OVV) opublikował raport ws. katastrofy boeinga 777 linii Malaysia Airlines, w październiku 2015 roku. Wedle ustaleń śledczych boeing został zestrzelony przez rakietę z wyrzutni Buk wystrzeloną z terenów wschodniej Ukrainy, którą okupują wspierani przez Rosję separatyści.

W raporcie podkreślono, że zbadano i wykluczono wszystkie inne możliwości. Pocisk wybuchł po lewej stronie kokpitu, a w wyniku eksplozji tysiące fragmentów zostały rozrzucone z ogromną siłą.


CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Holendrzy opublikowali raport ws. zestrzelenia boeinga 777. „Użyto rakiety Buk wyprodukowanej w Rosji”

 

Źródło: reuters.com, TVP Info, Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy