Holendrzy opublikowali raport ws. zestrzelenia boeinga 777. „Użyto rakiety Buk wyprodukowanej w Rosji”

Artykuł
telewizja republika

Holenderski urząd ds. bezpieczeństwa (OVV) opublikował raport ws. katastrofy boeinga 777 linii Malaysia Airlines, który został zestrzelony w 2014 roku na wschodzie Ukrainy.

Wedle śledczych samolot został zestrzelony 17 lipca 2014 roku nad terenami okupowanymi przez wspieranych przez Rosjan separatystów. Śmierć poniosło wówczas 298 osób, w głównej mierze byli to obywateli Holandii. Rakietę wyprodukowano w Rosji.

Państwa zachodnie od początku sugerowały, że boeing zestrzelono rakietą ziemia-powietrze przez wojska wspierane przez Rosję. Moskwa starała się zaprzeczać tej wersji sugerując odpowiedzialność strony ukraińskiej. Jednak ostatecznie okazało się to insynuacją.

Raport został zaprezentowany w holenderskiej bazie Gilze-Rijen, gdzie przewieziono fragmenty samolotu i szczątki z miejsca katastrofy.

Wedle ustaleń śledczych boeing 777 został zestrzelony przez rakietę z wyrzutni Buk wystrzeloną z terenów wschodniej Ukrainy, którą okupują wspierani przez Rosję separatyści. W raporcie podkreślono, że zbadano i wykluczono wszystkie inne możliwości. Pocisk wybuchł po lewej stronie kokpitu, a w wyniku eksplozji tysiące fragmentów zostały rozrzucone z ogromną siłą.

Na specjalnej konferencji prasowej eksperci OVV zaznaczyli, że przeanalizowano uwagi Federacji Rosyjskiej, która twierdzi, że nie można ustalić, jakiej rakiety użyto do zestrzelenia samolotu.

Holendrzy prowadzą także oddzielne śledztwo, którego ustalenia mają być upublicznione za klika miesięcy. Próbowano powołać międzynarodowy trybunał, który miał zająć się ściganiem odpowiedzialnych za zestrzelenie samolotu i śmierć niemal 300 osób, jednak projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w tej sprawie został zablokowany przez Rosję.

 

Źródło: euronews.com, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy