Atak na polski sklep w Holandii. To już trzeci w tym tygodniu

Artykuł
Policja często patroluje okolice Pastoor Huijbenplein
Fot. PAP/EPA/ROB ENGELAAR

Dziennik „De Telegraaf poinformował, że w nocy z soboty na niedzielę podpalony został polski sklep w Panningen na południu Holandii. To trzeci atak na ten obiekt w tym miesiącu.

- Polski sklep przy Pastoor Huijbenplein w miejscowości Panningen (prowincja Limburg) został podpalony w sobotę w nocy - podał „De Telegraaf".

Tydzień wcześniej został on obrzucony kamieniami, a 3 czerwca wrzucono do niego materiał wybuchowy, który spowodował pożar.

W biurze rzecznika policji w Maastricht poinformowano, że ataki mogą mieć ze sobą związek i obecnie trwają w tej sprawie czynności dochodzeniowe.

„De Telegraaf" informuje, że policja często patroluje okolice Pastoor Huijbenplein.

- Ze względu na pierwsze dwa zdarzenia bacznie przyglądaliśmy się temu supermarketowi, a patrole policyjne regularnie tam przejeżdżały - powiedziała dziennikowi rzeczniczka lokalnego komisariatu.

To nie pierwszy atak na polskie sklepy

W grudniu 2020 i na początku stycznia 2021 roku doszło do ataków na polskie supermarkety w Aalsmeer, Heeswijk-Dinther, Beverwijk i Tilburgu. Policja wyznaczyła wówczas nagrodę 25 tys. euro za informacje, które mogłyby pomóc w aresztowaniu sprawców. Dodatkowo firma ubezpieczeniowa zaoferowała nagrodę w wysokości 50 tys. euro.

W wyniku pierwszej eksplozji, która nastąpiła w nocy z 7 na 8 grudnia 2020 roku w Aalsmeer, 88-letnia kobieta trafiła do szpitala z poważnymi obrażeniami. Z komunikatu policji wynika, że jej stan jest wprawdzie stabilny, ale nadal przebywa w szpitalu.

Na początku czerwca aresztowano czterech podejrzanych o podłożenie ładunków wybuchowych w polskich sklepach.

- Wszyscy czterej są podejrzani o udział w spowodowaniu jednej lub kilku eksplozji. Ponieważ dochodzenie trwa i jest rozwojowe, nie będziemy udzielać na tym etapie żadnych komentarzy - informowano wówczas w biurze rzecznika prokuratury.

W związku z eksplozjami uruchomiony został zespół śledczy na dużą skalę, w którym współpracują ze sobą detektywi z różnych jednostek. Zdaniem policji nic nie wskazuje na to, by eksplozje miały podłoże etniczne i były skierowane przeciwko Polakom.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy