Amerykanie się zbroją. Testy broni hipersonicznej

Artykuł
Stany Zjednoczone przetestowały hipersoniczną broń z silnikiem strumieniowym typu scramjet z naddźwiękową komorą spalania
Fot. www.darpa.mil

Stany Zjednoczone przetestowały hipersoniczną broń z silnikiem strumieniowym typu scramjet z naddźwiękową komorą spalania - poinformował w poniedziałek Pentagon. To pierwszy od 2013 roku udany test tego rodzaju broni w USA.

Test odbył się w zeszłym tygodniu.

- To przybliża nas o krok do zaoferowania armii amerykańskiej zdolności bojowej nowej generacji - powiedział Andrew Knoedler, kierownik w Biurze Technologii Taktycznej Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych Technologii Wojskowej(DARPA).

- Przygotowujemy nasze kolejne konstrukcje i pracujemy nad dodatkowymi testami jeszcze w tym roku - dodał.

Jak oświadczyła agencja, rakieta, zbudowana przez Raytheon Technologies, została wypuszczona z samolotu na kilka sekund przed uruchomieniem silnika scramjet (naddźwiękowego spalania strumieniowego) firmy Northrop Grumman.

Z kolei Wes Kremer, prezes Raytheon Missiles&Defense, zaznaczył, że ministerstwo obrony określiło broń naddźwiękową i zdolności antyhipersoniczne jako najwyższe priorytety techniczne dla bezpieczeństwa amerykańskiego narodu.

- Stany Zjednoczone i nasi sojusznicy muszą mieć możliwość powstrzymania użycia tej broni przez inne kraje - dodał.

Technologia silnika scramjet firmy Northrop wykorzystuje dużą prędkość rakiety do wymuszonego skompresowania wchodzącego powietrza przed spaleniem, aby umożliwić ciągły lot z prędkością naddźwiękową. Pocisk taki działa najlepiej w atmosferze bogatej w tlen, gdzie prędkość i zwrotność utrudniają wykrycie go w krótkim czasie. Może uderzać w cele znacznie szybciej niż pociski poddźwiękowe i ma znaczną energię kinetyczną nawet bez materiałów wybuchowych – wyjaśniła DARPA w komunikacie.

W lipcu Rosja poinformowała, że z powodzeniem przetestowała naddźwiękowy pocisk manewrujący Cyrkon, broń, którą prezydent Władimir Putin reklamował jako część nowej generacji systemów rakietowych, które nie mają sobie równych na świecie.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy