Fragment chińskiej rakiety spadnie na Ziemię. Nie wiadomo kiedy i gdzie

Artykuł
W marcu W Waszyngtonie spadły części rakiety Falcon 9 amerykańskiej firmy SpaceX
twitter/TSKelso

Media informują, że fragment olbrzymiej rakiety Długi Marsz 5B, która wyniosła niedawno na orbitę moduł planowanej chińskiej stacji kosmicznej, może nikontrolowanie spaść na tereny zamieszkane przez ludzi. N=Jednak nie wiadomo dokładnie, kiedy i gdzie to nastąpi.

Rakieta Długi Marsz 5B wyniosła na orbitę jeden z głównych modułów planowanej chińskiej stacji kosmicznej Tiangong.

Później rakieta weszła na tymczasową orbitę. Na ten moment okrąża Ziemię raz na 90 minut. Leci zbyt szybko, by agencje kosmiczne mogły przewidzieć, gdzie dokładnie wejdzie w atmosferę.

Agencja Associated Press podała, że elementy rakiet kosmicznych, gdy już spełnią swoje zadanie, są zwykle kierowane w celu kontrolowanego zniszczenia poprzez tarcie w atmosferze. Zaalarmowano, że sekcją chińskiej rakiety tak się jednak nie stało.

Ministerstwo obrony USA przediwuje, że może to nastąpić w sobotę.

- Miejsce ponownego wejścia w atmosferę będzie jednak można określić dopiero kilka godzin przed tym wydarzeniem - poinformowano.

Eksperci obawiają się, że fragmenty rakiety mogą spaść na tereny zamieszkane przez ludzi.

- Potencjalnie nie jest dobrze - powiedział astrofizyk z Uniwersytetu Harvarda Jonathan McDowell, cytowany przez dziennik ,,The Guardian".

- W marcu na ziemię w amerykańskim stanie Waszyngton i do oceanu u wybrzeży stanu Oregon spadły części rakiety Falcon 9 amerykańskiej firmy SpaceX - przypomniała agencja.

Źródło: wiadomosci.dziennik

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy