Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
22:09 Radni Krakowa nie udzielili prezydentowi Krakowa wotum zaufania za rok 2025, ale udzielili mu absolutorium za wykonanie budżetu za tamten rok. Sytuacja jest nietypowa, ponieważ dotyczy odwołanego już prezydenta Aleksandra Miszalskiego
21:20 Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa planuje sprzedać Turcji w trybie przyspieszonym kilkadziesiąt silników odrzutowych do samolotów bojowych o wartości setek milionów dolarów
20:28 Cztery osoby zmarły we Włoszech z powodu ekstremalnych upałów - podały w środę media. Temperatury w centrum i na północy kraju sięgają 37-39 stopni Celsjusza
19:50 Wojska rosyjskie zaatakowały kilka stacji paliw oraz obiekty infrastruktury gazowej Ukrainy; w wyniku jednego z uderzeń jedna osoba została poważnie ranna – powiadomił w środę szef państwowej grupy energetycznej Naftohaz
18:45 Iga Świątek przegrała z Emmą Navarro 5:7, 6:2, 3:6 w drugiej rundzie turnieju rangi WTA 500 w niemieckim Bad Homburg. Tym samym Raszynianka, która rok temu dotarła do finału nie zdołała awansować do ćwierćfinału i straci cenne punkty w rankingu WTA
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Kluby "Gazety Polskiej" z Białegostoku i Brańska zapraszają na protest przeciwko paktowi migracyjnemu, który odbędzie się 25 czerwca o godz. 15:00 przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego przy ul. Skłodowskiej-Curie 14 w Białymstoku
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Międzyrzeczu zaprasza na spotkanie z historykiem Jarosławem Palickim na temat: "Poznański Czerwiec'56 i postalinowska Europa". 25 czerwca o godz. 17.00, Muzeum w Międzyrzeczu
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bartoszycach zaprasza na spotkanie z mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 26 czerwca o godz. 19:00 w „Przystanku” przy Placu Dworcowym 1 w Bartoszycach
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowy Targ zaprasza na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, dziennikarzem TV Republika 28 czerwca, godz. 16:00 Restauracja "Kaprys" ul. Sokoła 3, Nowy Targ
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z posłem Krzysztofem Lipcem, 1 lipca, godz. 17:00, Dom Kultury „Sabat”, ul. Jeziorańskiego 73, Kielce
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Czarnem zaprasza na otwarte spotkanie z posłem Michałem Kowalskim, 29 czerwca 2026 r., godz. 17.00, ul. Kolejowa 7, Sala Dworca PKP, Czersk
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Białymstoku zaprasza 26 czerwca na wydarzenie dla uczniów. Osoby, które okażą świadectwo z biało-czerwonym paskiem, otrzymają od organizatorów darmowe lody. Aleja Bluesa, Białystok

Zedde: Przyjeżdżajcie do Włoch – nie ma tłumów!

Źródło: Włoska Izba Handlowo-Przemysłowa w Warszawie

Jakkolwiek od kilku dni znów obserwujemy wzrost zachorowań na Covid-19 w Italii, to jednak daleko jeszcze do stanu alarmującego. - Mój kraj jest teraz jednym z najbezpieczniejszych kierunków wakacyjnych w Europie - mówi w wywiadzie dla TV Republika Stefano Zedde – przedstawiciel ds. turystyki włoskiej we Włoskiej Izbie Handlowo-Przemysłowej w Warszawie.

Anna Kłossowska: Przed pandemią turystyka stanowiła 13,2% włoskiego PKB i zatrudniała 14,9 % osób w wieku produkcyjnym. Jaki wpływ na ten sektor gospodarki ma koronawirus?

Stefano Zedde: Tak, rzeczywiście turystyka od zawsze była „olejem napędowym” naszej gospodarki tak ze względu na bezcenne dziedzictwo kulturalne, kulinaria, jak i różnorodność przyrodniczą oraz śródziemnomorski klimat. Zgodnie z ostatnimi danymi szacunkowymi spadek PKB wyniesie 2,6% w 2020 r., natomiast całkowita strata w zakresie przychodów, tak bezpośrednich jak pośrednich jest obliczana na 5,8%.

AKŁ: W takiej sytuacji co radzisz Polakom – nie jechać czy jechać do Włoch?

SZ: Odpowiem tak, że jeśli ktoś się boi - to nic na siłę. Pandemia zaatakowała Włochy jako jeden z pierwszych krajów w Europie i to ze zdwojoną siłą, w wyniku czego ponieśliśmy bolesne straty w ludziach czego symbolem pozostaje Bergamo, ale też wizerunkowe. Może jednak dlatego potrafiliśmy się zmobilizować do tego stopnia, aby stawić czoło temu wyzwaniu i teraz, zapewniam, że mój kraj należy do najbezpieczniejszych w Europie z punktu widzenia epidemiologicznego.

AKŁ: Skoro już możemy się wybrać na Półwysep Apeniński to dokąd – odkrywać zabytki wielkich miast czy też postawić na miejsca mniej znane. Może zresztą jest to okazja dla samej Italii, aby lepiej wypromować okolice poza ubitym, turystycznym szlakiem?

SZ: Powiedziałbym, że jeśli teraz ktoś planuje wyjazd do Włoch, to nad morze – wszak mamy pełnię lata i jest gorąco! Zwłaszcza, że mamy w tym sezonie sytuację naprawdę wyjątkową i niepowtarzalną – nawet te najbardziej popularne, „topowe” plaże, gdzie w poprzednich latach w sierpniu nie można było włożyć szpilki, niemal świecą pustkami - oczywiście w porównaniu do poprzednich sezonów. Tak jest też na mojej rodzinnej Sardynii. Dlatego wręcz namawiam, aby skorzystać z tej okazji – tyle złotego piasku i spokoju tylko dla siebie!

AKŁ: I wszystko pod kontrolą?

SZ: Naturalnie. Włochy dobrze się przygotowały, aby przyjąć zagranicznych turystów. Ustanowiono całą serię surowych przepisów, które nie pozostają tylko na papierze, ale są wdrożone i egzekwowane. Dotyczy to noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych – z wyjątkiem Lombardii, gdzie wkłada się je również przebywając na zewnątrz, częstej dezynfekcji rąk i zachowania metrowego dystansu społecznego. Na plażach strzeżonych obowiązuje dystans 1,5-m, na niestrzeżonych – metrowy. Przy wejściu do hoteli, sklepów, muzeów i restauracji może być mierzona temperatura, zaś w tych ostatnich wymagana wcześniejsza rezerwacja. Restauracje, bary, ale też schroniska górskie oferują ograniczoną liczbę miejsc. Prowadząc wypożyczony samochód czy motor musisz nosić maseczkę i rękawiczki. Przy czym, poza tymi ogólnymi obowiązują osobne przepisy, przygotowane przez władze każdego regionu. Najważniejsze – do Włoch można wjechać bez żadnych obostrzeń czy kwarantanny. Natomiast cztery regiony wymagają wcześniejszej rejestracji.

AKŁ: Możesz je wymienić i wyjaśnić, na czym ona polega?

SZ: W przypadku Sardynii, Sycylii i Kalabrii wystarczy wypełnić specjalny formularz on-line, zamieszczony na oficjalnych stronach tych regionów na 48 godzin przed przyjazdem, Jeśli zaś chodzi o Apulię, to ten formularz należy wydrukować i okazać po przybyciu na miejsce.

AKŁ: Jaki środek transportu polecasz?

SZ: Polacy często wybierają samochód i ku temu środkowi bym się skłaniał ze względów bezpieczeństwa. Natomiast jest kilka przepisów odnośnie do pasażerów (z wyjątkiem tych, którzy we własnym kraju mieszkają razem – tu przestrzegam, że policja to sprawdza w dokumentach!). A zatem z przodu może siedzieć tylko kierowca – miejsce obok niego musi pozostać puste, natomiast z tyłu tylko dwóch pasażerów po bokach – w środku przestrzeń obowiązkowo wolna. Wszyscy muszą mieć maseczki.

AKŁ: A jak się teraz kształtuje sytuacja w zakresie połączeń lotniczych?

SZ: Jest ich coraz więcej, z czego się bardzo cieszę. Wizz Airem polecimy do Bari z Gdańska i Wrocławia dwa razy w tygodniu, a z Warszawy i Krakowa trzy razy w tygodniu. Do Bari z Krakowa lata też trzy razy w tygodniu Ryanair. Do Neapolu po dwa razy w tygodniu polecimy z Warszawy Wizz Airem i Ryanairem, a ten ostatni przewoźnik ma też połączenie z Krakowa. Do Cagliari z Krakowa i Warszawy dwa razy w tygodniu lata Ryanair. Do Werony z Warszawy jest połączenie raz w tygodniu. Do Brindisi z Krakowa i Katowic Ryanair oferuje jeden-dwa loty. Warszawę z Turynem łączy Wizz Air raz w tygodniu. Do Pescary na razie tylko z Krakowa wybierzemy się Ryanairem dwa razy w tygodniu. Do Pizy z Warszawy, Krakowa i Gdańska – Ryanairem. Do Italii można też polecieć LOT-em, na przykład z Warszawy do Olbii.

AKŁ: Wspominaliśmy już o plażach, a czy muzea są otwarte?

SZ: Wszystkie! I tu wracam do mojego wcześniejszego zaproszenia. Skorzystajcie z tego, że nie ma do nich kolejek, również do tych, gdzie dotąd trzeba było wręcz rezerwować wcześniej bilety czy stać godzinami do wejścia.

AKŁ: Jak w przypadku Galerii Uffizi we Florencji… A parki wodne typu Gardaland czy Mirabilandia, baseny?

SZ. Również czekają na turystów – regularnie czyszczone, dezynfekowane tak, aby nikomu nic się nie stało.

AKŁ: Czy i o ile wzrosły ceny usług turystycznych?

SZ: Musiały wzrosnąć, gdyż w ten sposób właściciele obiektów rekompensują sobie wydatki na środki antybakteryjne i sprzątanie. W przypadku plaż – tych z przebieralniami, prysznicami i leżankami cena może być wyższa nawet o 35%, jak wynika z ostatnich badań przeprowadzonych przez Altroconsumo, czyli Stowarzyszenie Włoskich Konsumentów.Natomiast średnia podwyżka wynosi 12%. Dla przykładu – na Półwyspie Sorrentyńskim ten wzrost wyniósł 32%, a w Ligurii – 16%.

AKŁ: Czyli jedziemy?

SZ. Tak, ale Polakom, którzy trudno znoszą włoskie upały, a teraz mamy ponad 40 st. C radziłbym też rozważenie wakacji po naszym sezonie, czyli we wrześniu, a nawet na początku października. Temperatury są nadal wysokie, ale słońce tak nie pali, morze nadal ciepłe, a i ceny może będą niższe, bo to po naszym sezonie. Serdecznie zatem zachęcam! Buon divertimento – dobrej zabawy!

 

 

Włoska Izba Handlowo-Przemysłowa w Warszawie