Szczyt UE w Porto. Michel: To przełomowy moment dla polityki socjalnej UE

Artykuł
Charles Michel
PAP/EPA/AMPE ROGERIO

Szef Rady Europejskiej Charles Michel wyraził nadzieję podczas unijnego szczytu w Porto, że trudności przeżywane wskutek pandemii Covid-19 i wywołanego przez nią kryzysu staną się przełomowe i pomogą w „faktycznym urzeczywistnieniu projektu europejskiego w zakresie społecznym”.

- Projekt ten właśnie teraz powinien stać się faktem, gdyż wskutek pandemii znaleźliśmy się w miejscu bardzo ważnym dla przyszłości UE — stwierdził podczas piątkowego spotkania Michel.

Podkreślił, że finalizacja tego planu będzie najlepszym dowodem na żywotność oraz skuteczność działania instytucji Unii Europejskiej.
Michel wyraził nadzieję, że po piątkowych i sobotnich rozmowach u europejskich przywódców pojawi się „wola, aby uczynić Unię silniejszą w zakresie polityki socjalnej”.

Polityka socjalna priorytetem szczytu

W piątek po południu rozpoczął się w Porto unijny szczyt dotyczący spraw społecznych. Obok Michela uczestniczy w nim m.in. szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący europarlamentu David Sassoli. Wśród przywódców państw UE jest premier Mateusz Morawiecki.

Podczas piątkowego Szczytu Społecznego uczestniczący w wydarzeniu w Porto partnerzy społeczni mają wypracować własną deklarację, a wyniki ich spotkania zostaną przekazane do dyskusji podczas nieformalnego posiedzenia Rady Europejskiej zaplanowanego na sobotę.

Choć zorganizowane z inicjatywy przewodzącej Radzie UE Portugalii spotkanie w Porto jest dwudniowym wydarzeniem, to sobotnie posiedzenie Rady Europejskiej będzie miało nieformalny charakter.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy