Już maju odbędzie się najbliższy szczyt UE. Michel zapowiada szczyt UE-USA

Artykuł
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel
PAP/EPA/JOHN THYS / POOL

We wtorek 25 maja przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zwołuje fizyczny szczyt UE w Brukseli na temat Covid-19, klimatu i Rosji. Natomiast w czerwcu szefowie instytucji unijnych spotkają się na szczycie UE-USA w Brukseli z prezydentem Joe Bidenem.

Dodał, że szczegóły dotyczące logistyki pojawią się wkrótce.

Michel ogłosił, że wraz z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen spotka się w czerwcu w Brukseli na szczycie UE-USA z prezydentem Joe Bidenem.

Odbudowa silnych relacji z USA

Jak dodał, będzie to okazja do odbudowania silnego sojuszu UE-USA i połączenia sił w kwestii Covid-19, klimatu, bezpieczeństwa i multilateralizmu.

Z informacji PAP wynika, że w czerwcowym szczycie nie wezmą udziału przywódcy 27 państw UE.

Państwa członkowskie usprawnią działania przeciw pandemii

Przywódcy Unii Europejskiej uzgodnili na marcowym posiedzeniu Rady Europejskiej, że będą podejmować działania na rzecz zwiększenia produkcji szczepionek przeciw Covid-19 w UE i usprawnią kampanię szczepień w państwach członkowskich.

- To absolutnie konieczne, abyśmy nadal pracowali nad poprawą produkcji szczepionek w Europie i poprawą naszych możliwości dystrybucji do państw członkowskich — powiedział wtedy na konferencji prasowej w Brukseli przewodniczący Rady Europejskiej Michel.

Napięte relacje z Turcją

W wieczornej części wideoszczytu wziął też udział krótko prezydent Biden. Jak przekonywał na konferencji Michel, Unia Europejska i Stany Zjednoczone muszą razem chronić światowe bezpieczeństwo, demokrację i stabilność.

Tematem wideoszczytu była także ocena napiętych relacji z Turcją, które w ostatnich tygodniach zaczęły się ocieplać.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy