Przejdź do treści
Powstanie Warszawskie: Ołdakowski: Muzeum Powstania Warszawskiego opowiada historię
Źródło: Telewizja Republika

Powstanie Warszawskie stało się jednym z elementów spajających dzisiejszych warszawiaków. Historia o ludziach, którzy powiedzieli "nie" niemieckim okupantom łączy dzisiejszych mieszkańców Warszawy – powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego w rozmowie z red. Marleną Nowakowską w specjalnym programie porannym TV Republika, poświęconym Powstaniu Warszawskiemu.

Na początku rozmowy Gość programu podkreślił, że 16 lat temu, 31 lipca 20014 prezydent Warszawy Lech Kaczyński uderzając w dzwon „Monter” otworzył tym gestem Muzeum Powstania Warszawskiego. Było to spełnienie wcześniejszych obietnic o utworzeniu tej placówki. To miejsce miała od początku za zadanie „budować szacunek, ale i pamięć o Powstaniu Warszawskim”. „ To miejsce opowiada historię, a samo Powstanie stanowiło element spajający późniejszych warszawiaków”, którzy przecież przyjechali po wojnie do stolicy z różnych stron Polski.

Dyrektor zapewnił, że muzeum można w tych dniach zwiedzać, a na miejscu spotkać się z powstańcami – uczestnikami wydarzeń sprzed 76 lat. Jednocześnie uprzedził o nadal obowiązującym reżimie sanitarnym, co oznacza zwiedzanie w maskach i rękawiczkach. Dotyczy on również wieczornego śpiewania piosenek powstańczych – w tym roku organizowane właśnie na terenie placówki, a nie jak we wcześniejszych latach na Placu Piłsudskiego. Dlatego dyrektor sugerował uczestnictwo poprzez telewizję – TV Republika tez będzie transmitować ten program.

W okolicznościowych uroczystościach weźmie udział kilkaset żyjących jeszcze powstańców – można ich będzie m.in. spotkać po południu na Powązkach Wojskowych, gdzie przyjdą odwiedzić groby poległych kolegów. Dyrektor Ołdakowski poinformował także o zbiórkach na rzecz odnawiania grobów powstańczych – co roku Muzeum rewitalizuje kilkadziesiąt mogił. Muzeum wspiera też powstańców w codziennym życiu pomagając w zakupach, wizytach u lekarza i innych potrzebach.

- Chcemy wrócić do normalnego funkcjonowania – zapewniał dyr. Ołdakowski, Mamy ograniczoną liczbę zwiedzających, która możemy w puścić. Czeka nas rozbudowa muzeum i gdy pandemia minie, mam nadzieję, że uda nam się zebrać niezbędne fundusze na ten cel – dodał.

- Nauka z powstania jest taka, że jeśli jesteśmy wszyscy razem, to uda nam się poradzić z problemami. Powstanie jest jednym z takich elementów, które spaja Polaków ponad podziałami – stwierdził Jan Ołdakowski

- Od początku istnienia muzeum jestem jego dyrektorem, bo tak zadecydował Lech Kaczyński i jest to rodzaj pamięci instytucjonalnej o Nim, który placówkę założył i który ma tutaj wyjątkową tablicę, którą odwiedzają delegacje krajowe i zagraniczne – powiedział dyrektor.

Na koniec Jan Ołdakowski przekazał posłanie od powstańców do młodego pokolenia: Nie można być dobrym patriota siedząc w domu przed komputerem i grając na nim, trzeba z tego domu wyjść, poznać innych i jak najwięcej się uczyć, bo to właśnie młodzi ludzie będą w przyszłości brać odpowiedzialność za kraj

 

#PolskaNaDzieńDobry | @JanOldakowski (@1944pl): Cały czas prowadzimy korespondencję z Powstańcami - dzwonimy, pytamy czy czegoś nie brakuje, robimy zakupy jeśli trzeba.#włączprawdę z #TVRepublika

— Telewizja Republika

#PolskaNaDzieńDobry | @JanOldakowski (@1944pl): #PowstanieWarszawskie stało się jednym z elementów spajających dzisiejszych warszawiaków. Historia o ludziach, którzy powiedzieli "nie" niemieckim okupantom łączy dzisiejszych mieszkańców Warszawy.#włączprawdę z #TVRepublika

— Telewizja Republika
TV Republika

Wiadomości

Polska 22 listopada – co wydarzyło się tego dnia

Dziś czwarty dzień obrad Sejmu. Oglądaj LIVE u nas! [TRANSMISJA]

Nieoficjalny kandydat PiS na prezydenta ścigany listem gończym przez Rosję

Dlaczego Tusk nie pomaga powodzianom?

Sikorski czy Trzaskowski? Dziś głosowanie w prawyborach KO

KO rządzi. Prawie połowa Polaków ma problemy finansowe

Karambol na A4. Jest ofiara śmiertelna

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Najnowsze

Polska 22 listopada – co wydarzyło się tego dnia

Sikorski czy Trzaskowski? Dziś głosowanie w prawyborach KO

KO rządzi. Prawie połowa Polaków ma problemy finansowe

Karambol na A4. Jest ofiara śmiertelna

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw

Dziś czwarty dzień obrad Sejmu. Oglądaj LIVE u nas! [TRANSMISJA]

Nieoficjalny kandydat PiS na prezydenta ścigany listem gończym przez Rosję

Dlaczego Tusk nie pomaga powodzianom?