Powołanie Prokuratury Krajowej i Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego, likwidacja NPW. Zmiany w prawie o prokuraturze

Artykuł
SXC.HU

W Wigilię do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy "Prawo o prokuraturze". Wśród głównych założeń reformy znalazły się między innymi połączenie funkcji Prokuratora Generalnego i ministra sprawiedliwości, powołanie prokuratury krajowej oraz Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Reforma zakłada dawno zapowiadany przez Prawo i Sprawiedliwość powrót do stanu sprzed roku 2010, czyli ponowne połączenie funkcji Prokuratora Generalnego i ministra sprawiedliwości.

Co więcej, istniejąca obecnie Prokuratura Generalna ma zostać zastąpiona Prokuraturą Krajową, która będzie jednostką zapewniającą obsługę Prokuratora Generalnego i Prokuratora Krajowego.

Zmiany zaproponowane przez PiS zakładają również rezygnację z podziału terytorialno-funkcjonalnego jednostek prokuratury i wprowadzenie na jego miejsce podziału geograficzno-terytorialnego, prezentującego się w sposób następujący: Prokuratura Krajowa, prokuratury regionalne, okręgowe i rejonowe.

W myśl nowej ustawy, Naczelna Prokuratura Wojskowa ulegnie likwidacji, a sprawami z jej zakresu działania zajmie się Departament do Spraw Wojskowych wyodrębniony w Prokuraturze Krajowej. Prawo i Sprawiedliwość chce powołać także nową jednostkę – Wydział Bezpieczeństwa Wewnętrznego – który miałby zajmować się ściganianiem najpoważniejszych przestępstw przede wszystkim o charakterze korupcyjnym popełnianych przez sędziów, prokuratorów i asesorów.

Wśród planowanych zmian jest także powołanie Wydziałów ds. Przestępczości Gospodarczej i Finansowo-Skarbowej przy prokuraturach regionalnych, które miałyby prowadzić i nadzorować postępowania przygotowawcze w sprawach ściągania najpoważniejszej przestępczości gospodarczej i finansowo-skarbowej.

 

 

Źródło: telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy