„Polska na dzień dobry”. Latos: Zamieszanie wokół szczepionki AstraZeneca to element gry rynkowej

Artykuł
Fot. PAP/EPA/J.J. GUILLEN

Gościem Łukasza Jankowskiego w programie „Polska na Dzień Dobry” był przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, poseł PiS Tomasz Latos.

Poseł Latos, pytany o zawirowania w Porozumieniu, do których odniósł się Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla tygodnika „Gazeta Polska” zauważył, że „niektórzy zachowują się nie do końca odpowiedzialnie. – Tutaj nie ma miejsca na próbę sił, Trzeba iść razem do przodu, tego oczekują od nas wyborcy. Dziwię się, że ktokolwiek może myśleć inaczej. Myślę, że wyborcy tego typu postawy ocenia i rozliczą – stwierdził.

Dodał, że jest jednak „jest przekonany, iż koalicja utrzyma się do końca kadencji, wszystko się ułoży”. – Tym niemniej po co te niepotrzebne napięcia. Tracimy na nie czas siły, energię. Mówi się, że pycha kroczy przed upadkiem. Miejmy nadzieję, że tu takiej sytuacji nie będzie. Może śmigus-dyngus ostudził napięcia i po świętach będzie już lepiej – powiedział.

Łukasz Jankowski pytał też o program szczepień. – Jest kilka tysięcy miejsc, gdzie można się szczepić, a tworzy się kolejne. To gwarantuje, że jesteśmy w stanie szczepić kilkaset tysięcy osób dziennie. Te siedem milionów dawek system jest w stanie wykorzystać w ciągu miesiąca. Problem w tym, by te dostawy się utrzymywały – mówił Tomasz Latos. – Kontrakt jest wspólny dla całej UE. Wskutek błędów unijnych urzędników szczepionki trafiały w inne miejsca przed nami. Miejmy nadzieję, że już tak nie będzie. Stąd nieustający apel do wszystkich europarlamentarzystów, aby pilnowali Brukseli właśnie w tej sprawie, aby już żadnych opóźnień nie było – stwierdził poseł

Odnosząc się do kontrowersji, które zaczęły się pojawiać wokół szczepionki AstraZeneca, gość programu powiedział, że „nie ma powodów, by wstrzymać szczepienia tym preparatem”. – Myślę, że to element gry rynkowej. Brytyjczycy w większości zaszczepili się AstraZeneką. To prawie 20 mln osób zaszczepionych. Nie podejrzewam Brytyjczyków o brak odpowiedzialności czy ukrywanie niepożądanych zdarzeń. Tutaj dochodzi do swoistej rywalizacji pomiędzy koncernami o to, kto więcej sprzeda – mówił Latos.

Poseł KO uznał, że wysuwane przez opozycję żądania dymisji Michała Dworczyka to wyraz tego, iż „opozycja jest rządna krwi”. – Minister Dworczyk wszystko wyjaśnił. Program szczepień trwa kilka miesięcy. Trudno mieć pretensje o każdy nawet najdrobniejszy błąd, który wystąpił w systemie. – Opozycja cały czas jest totalną opozycją, cały czas zajmuje się walką polityczną. W tym okresie powinna być konstruktywna. Potrzeba mądrej odpowiedzialnej opozycji, by kraj się rozwijał – uznał Tomasz Latos.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy