Pakistan: 14-latka zmuszona do ślubu i przejścia na Islam

Artykuł
Porwanie miało miejsce w kwietniu ubiegłego roku
Twitter/CFATM

Porwana Maria Shahbaz została zmuszona do poślubienia jednego ze swoich porywaczy. Arcybiskup Jacob Muricken w Indiach uruchomił internetowy kanał modlitewny w intencji uwolnienia dziewczynki.

W Pakistanie, gdzie dominującą religią jest Islam, wspólnoty chrześcijańskie są regularnie atakowane.

Porwanie miało miejsce w kwietniu ubiegłego roku, kiedy w Faisalabad w prowincji Pendżab, Maria Shahbaz została wciągnięta do samochodu przez trzech uzbrojonych mężczyzn. Od tamtej pory została zmuszona do wyrzeczenia się wiary i poślubienia jednego ze swoich porywaczy. Pomimo walk jej rodziny o powrót do domu Marii, Sąd Najwyższy w Lahore nakazał dziewczynce dalsze mieszkanie z mężczyzną, który ją uprowadził.

Według sądu młoda dziewczyna „dobrowolnie” opuściła dom swoich rodziców. Instancja utrzymuje również, że dziewczynka jest już pełnoletnia i ma 19 lat. Nie bierze pod uwagi oficjalnych dokumentów kościelnych i szkolnych potwierdzających, że ma tylko 14 lat.

Sprawa Marii Shahbaz na szczeblu międzynarodowym przeszła bez echa, dlatego biskup pomocniczy Palai w południowych Indiach, Jacob Muricken, utworzył stronę internetową, na której nawołuje do jej uwolnienia.

- Podzielamy jej ból, chcemy szybkiej i bezstronnej interwencji sądowej. Modlimy się, aby cały świat zjednoczył się na zawsze przeciwko takim werdyktom, które niewątpliwie są sprzeczne ze zbiorowym sumieniem ludzkości – pisze biskup na stronie internetowej.

Aby wesprzeć Marię Shahbaz, biskup proponuje kilka działań: ofiarowanie 14 mszy świętych, ofiarowanie 14 różańców, dalszą pomoc 14 potrzebującym. Liczba 14 ma tu szczególne znaczenie, bo odnosi się do wieku dziewczynki.

Wspierający Marię Shahbaz mają nadzieję, że dziewczynka pewnego dnia wyjdzie na wolność. Według Ruchu na rzecz Solidarności i Pokoju, organizacji zajmującej się prawami człowieka w tym kraju, każdego roku w Pakistanie uprowadzanych jest około 1000 chrześcijan i hinduskich kobiet i dziewcząt.

 

Źródło: aleteia.pl, Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy