Ogromny sukces NASA. Dron Ingenuity wzbił się w powietrze na Marsie

Planowane są jeszcze cztery loty drona w ciągu 30 marsjańskich dni
twitter/NASA

Pierwszy w historii kontrolowany i napędzany lot w atmosferze innej planety zakończony sukcesem. Dron na Marsie przesłał zdjęcia z powietrza. To pierwszy kontrolowany lot na innej planecie.

Ingenuity to część misji sondy Perseverance, która w lutym 2021 roku wylądowała w kraterze Jezero na Marsie.

Amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała, że start małego helikoptera odbył się bez problemów. Historyczny lot Ingenuity odbył się 19 kwietnia około godziny 09:30 CEST (na Ziemię dane dotarły o 12:45). Lot trwał około 40 sekund. Maszyna wzniosła się na wysokość 3 metrów, a nastepnie powróciła na powierzchnię planety.

NASA zaprezentowała zdjęcia drona, aby potwierdzić, że dron wzniósł się ponad powierzchnię.

- Jego pionierskie aspiracje są podobne do tych Flyera braci Wright, któremu udało się wykonać pierwszy napędzany i kontrolowany lot na Ziemi - podała NASA.

Celem misji jest sprawdzenie czy w bardzo rzadkiej atmosferze Marsa da się latać. Naukowcy mieli za zadanie zaprojektowanie lekkiego drona, który byłby zdolny do wytworzenia wystarczającej siły nośnej w cienkiej atmosferze Marsa i zdolny do przetrwania w środowisku podobnym do marsjańskiego. Finalnie stworzono konstrukcję podobną do helikoptera.

Planowane są jeszcze cztery loty drona w ciągu 30 marsjańskich dni, czyli 31 dni na Ziemi.

Źródło: mars.nasa.gov

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy