Niesamowite odkrycie w Izraelu! Odnaleziono kościół Apostołów, w którym Jezus uzdrowił niewidomego! ZOBACZ!

Artykuł

Ruiny będące pozostałością kościoła Apostołów odnaleźli archeolodzy w Izraelu w pobliżu Morza Galilejskiego. Chodzi o bizantyjską świątynię zbudowana w Betsaidzie, gdzie mieszkali apostołowie Piotr, Andrzej i Filip oraz w którym według biblijnego przekazu Jezus Chrystus uzdrowił niewidomego - informuje agencja IAR.

Na pozostałości budowli natrafiono w izraelskim mieście El-Araj na północnym brzegu Morza Galilejskiego. W starożytności była to żydowska wioska rybacka Betsaida, która w I wieku naszej ery weszła we władanie rzymskie i otrzymała nazwę Julias. Sto metrów od budowli odsłonięto ślady żydowskiej wioski rybackiej i rzymskiego polis. 

Profesor Steven Notley z Nyack College powiedział telewizji Fox News, że na pierwsze dowody istnienia kościoła archeolodzy natknęli się w ubiegłym roku. Odkryto wtedy kawałki marmuru, który oddzielał prezbiterium od pozostałej części świątyni, a także małe szklane bloki, które stanowiły elementy mozaiki zdobiącej wnętrze. W tamtych czasach mozaikami były zdobione tylko świątynie.

- Te odkrycia dały nam informacje, że kościół jest w pobliżu - powiedział Steven Notley. Według badaczy mozaika zdobiła posadzkę świątyni. - Zawsze wspaniałe jest oświetlać te piękne zdobione podłogi po 1500-letnim przysypaniu - podkreślił Steven Notley.

Kościół Apostołów był wspominany przez pielgrzymów, którzy w średniowieczu przybywali na biblijne tereny. Wygląd świątyni opisał bawarski biskup Willibald z Eichstatt, który w 725 r. pielgrzymował do Ziemi Świętej. Umiejscowił go między Kafarnaum i Kursi, czyli tam, gdzie odkryto ruiny.

 

Źródło: IAR

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy