Kolarska-Bobińska stawia na fundusze unijne
Wypracowanie systemu, który pozwoli efektywnie wykorzystywać fundusze unijne w nauce to jeden z priorytetów resortu nauki na ten rok - zapowiedziała dziś minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska.
Dodała, że obecnie naukowcy mogą korzystać z różnych środków programów regionalnych, unijnego programu Horyzont 2020, programu Erasmus. Ale, jak zauważyła minister, "uczelnie czują się zagubione, w jaki sposób z tych środków korzystać”.
- Możemy sięgnąć po duże środki, ale jednym z warunków jest współpraca i współdziałanie trzech środowisk: nauki, przedsiębiorstw i administracji państwowej. Pieniądze z UE mogą uczynić gospodarkę innowacyjną, ale konieczne jest wyrobienie tej współpracy - podkreśliła. Powiedziała, że system informowania naukowców i uczelni trzeba przekształcić w system mentoringu i doradztwa.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zamierza także wypracować system wspierania całego procesu wdrażania wynalazków. - Chcemy, aby przedsiębiorcy mieli bony na zamawianie kierunków na uczelniach, aby wspomóc nie tylko konkretne badania, ale też proces kształcenia - zapowiedziała Kolarska-Bobińska.
Resort nauki planuje też wprowadzenie tzw. doktoratów przemysłowych. - Przedsiębiorcy blisko współpracując z uczelniami mogliby zamawiać tematy prac doktorskich, tak by doktoraty powstawały we współpracy z przemysłem - wyjaśniła minister nauki.
- Będziemy dążyli do tego, by uczelnie nie wypuszczały studentów, którzy nie mogą odnaleźć się na rynku pracy, by nie wypuszczały bezrobotnych - powiedziała Kolarska-Bobińska. Wyjaśniła, że MNiSW podejmie działania, które "przybliżą rynek pracy do uczelni". Planowana jest m.in. zmiana w kierunkach zamawianych. - Musimy zastanowić się, które będą potrzebne. Chcielibyśmy włączyć do kierunków zamawianych kształcenie kompetencji. Takich zajęć, które będą wykształcały umiejętność np. komunikatywności - podkreśliła minister.
Ministerstwo chce także lepszego wykorzystania staży i praktyk studenckich. - Będą trzymiesięczne obowiązkowe praktyki na studiach. Chodzi o to, by nie było to tylko parzenie kawy i przepuszczanie czasu między palcami - powiedziała.
Oprócz tego ministerstwo przygotowuje specjalny pakiet dla humanistyki. - Przewidujemy zorganizowanie tzw. okrągłego stołu ze środowiskami humanistycznymi, po to, by zastanowić się, na czym miałby ten pakiet dokładnie polegać - wyjaśniła Kolarska-Bobińska. Zgodnie z jej zapowiedzią odbędzie się on 28 lutego.
Serię konferencji o planach ministerstw zapowiedział premier Donald Tusk.