Johnson: nadwyżka szczepionek na COVID-19 zostanie przekazana ubogim krajom

Artykuł
Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

Rząd Wielkiej Brytanii zamówił dotychczas 457 mln szczepionek. Biorąc pod uwagę, że prawie wszystkie z opracowanych preparatów wymagają podania dwóch dawek, ta liczba przekracza potrzeby Wielkiej Brytanii prawie 3,5 razy.

Decyzje o tym, kiedy i jaka część nadwyżki zostanie przekazania innym krajom, zostaną podjęte jeszcze w tym roku, gdy rząd oceni poziom dostaw i gdy będzie wiadomo, czy konieczne będą zastrzyki uzupełniające.

- Nauka w końcu uzyskuje przewagę nad Covid. Musimy zapewnić, aby na całym świecie każdy otrzymał szczepionkę, której potrzebuje, aby cały świat mógł wspólnie przejść przez tę pandemię. Nie chodzi o to, abyśmy szczepili nasze poszczególne populacje - musimy zapewnić, by cały świat był zaszczepiony, ponieważ jest to globalna pandemia i nie chodzi o to, by jeden kraj był daleko przed drugim, musimy przejść przez to razem - mówił premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

Spośród krajów grupy G7 największą nadwyżkę szczepionek ma Kanada, która zamówiła 338 mln dawek, co wystarczyłoby do pięciokrotnego zaszczepienia dwoma dawkami całej jej populacji.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy