„Dziennikarski Poker”. Jabłoński: Sytuacja Rosji jest trudna. Stąd eskalacja wobec Ukrainy i ogromne naciski na Łukaszenkę

Rosja jest żądna uwagi opinii publicznej
Canva

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński był gościem w programie Tomasza Sakiewicza „Dziennikarski Poker". Temat rozmowy dotyczył pozycji Rosji na arenie międzynarodowej.

- Mamy do czynienia z reakcją władzy na Kremlu na politykę państw europejskich, państw NATO, która jest bardzo dotkliwa wobec Rosji. Utrzymywane przez ostatnie 7 lat sankcje, są bardzo dotkliwe oraz dolegliwe dla gospodarki i dla prywatnych interesów ludzi Putina - powiedział wiceminister spraw zagranicznych.

Rosja jest żądna uwagi opinii publicznej 

- Trzeba pamiętać o tym, że to jest system do cna skorumpowany. Tak działają systemy oligarchiczne. W sytuacji, gdy te sankcje nadal są utrzymywane, sytuacja Rosji jest trudna, w związku z tym trwa poszukiwanie różnych obszarów, na których można byłoby skupić uwagę opinii publicznej. Stąd eskalacja wobec Ukrainy, ogromne naciski na Łukaszenkę - dodał.

Nietrafne działania Putina

- Jest próba sił, Rosja stara się działać bardzo ostro, pokazywać, że jest zdolna do bardzo daleko idących kroków, licząc na to, że zachód się ugnie i się wycofa, bojąc się eskalacji. Te obliczenia okazały się nietrafione, ponieważ reakcja zachodu jest dużo bardziej zdecydowana, niż Putinowi mogłoby się wydawać - stwierdził.

- Rosja jest państwem, które pomimo wielkich chęci nie jest zdolne do odgrywania roli supermocarstwa, ale równocześnie nie można jej lekceważyć. Oni wciąż są zdolni do potężnej destabilizacji bezpieczeństwa i wywoływania konfliktów zbrojnych - oznajmił Paweł Jabłoński.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy