Przejdź do treści
13:25 IMGW: w poniedziałek jeszcze chłodno, ale od wtorku zacznie się robić cieplej
12:31 UE: KE obniżyła prognozę wzrostu PKB dla Polski na 2025 rok z 3,6 proc. do 3,3 proc.
11:49 PKW: najwyższa frekwencja w pierwszej turze wyborów prezydenckich w historii III RP
11:00 Prezydenci Polski i Litwy przyjechali do Orzysza, gdzie będą obserwować ćwiczenia z udziałem wojsk sojuszniczych
10:33 Beskidy: W gminie Istebna wygrywa Nawrocki, w sąsiedniej Wiśle - Trzaskowski
10:13 Polska: Dzień po I turze wyborów prezydenckich indeksy na warszawskiej giełdzie spadają
10:11 Chiny: Co najmniej sześć ofiar śmiertelnych po przejściu ulew na południu kraju
09:35 PKW: Mentzen - 14,81 proc., Braun - 6,34 proc., Hołownia - 4,99 proc., Zandberg - 4,86 proc., Biejat - 4,23 proc.
Spotkania 19 maja spotkania Karola Nawrockiego z mieszkańcami: 16:30 Bydgoszcz, Stary Rynek; 19:00 Toruń, Rynek Staromiejski pod Pomnikiem Kopernika
Spotkanie Zapraszamy na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem w Piotrkowie Trybunalskim. Data: 22 maja (czwartek), godz, 18:00. Miejsce: Sala Sara (Dawna Altamira) ul. Dmowskiego 38c, Piotrków Trybunalski
Spotkanie Mateusz Morawiecki, Marcin Horała, Szymon Szynkowski vel Sęk, Ryszard Bartosik, Witold Czarnecki oraz Katarzyna Rzepecka-Andrzejak spotkają się z mieszkańcami Konina - 23 maja, 17:00, ul. ks. J. Popiełuszki 4, Aula ANS
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zaprasza na spotkanie otwarte z Posłem do PE - Danielem Obajtkiem. 23 maja (piątek), g. 16. Sala widowiskowa REMUS ul. 3 Maja 9, Kościerzyna
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Łuków zaprasza na PROTEST – NIE dla nielegalnej imigracji. 23 maja (piątek), g. 16 Plac Solidarności i Wolności, Łuków
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Gdańsk II zaprasza na PROTEST - Nie dla nielegalnej imigracji 25 maja (niedziela), g. 12 ul. Wały Jagiellońskie 1 - dawny Żak, Gdańsk
Wydarzenie W najbliższą niedzielę tj. 25 maja br. o godz. 12.00 w Warszawie odbędzie się Wielki Marsz Za Polską, który rozpocznie się na rondzie gen. Charles'a de Gaulle'a i ruszy w kierunku placu Zamkowego
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Zmarł rosyjski dysydent i obrońca praw człowieka. Siergiej Kowalow miał 91 lata

Źródło: Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Rosyjski dysydent z czasów ZSRR i obrońca praw człowieka Siergiej Kowalow zmarł w wieku 91 lat - podało w poniedziałek niezależne radio Echo Moskwy, powołując się na syna Kowalowa - Iwana. Poinformował on, że jego ojciec zmarł we śnie.

- Ojciec zmarł dzisiaj, we śnie, wcześnie rano 9 sierpnia - napisał Iwan Kowalow na swoim profilu na Facebooku.

O śmierci Kowalowa poinformował także obrońca praw człowieka ze Stowarzyszenia Memoriał, Aleksandr Czerkasow. Kowalow był w przeszłości przewodniczącym tej organizacji.

Siergiej Kowalow urodził się 2 marca 1930 roku w miejscowości Seredyna-Buda w obwodzie sumskim na Ukrainie. Dzieciństwo i młodość spędził w Podlipkach koło Moskwy. W roku 1952 ukończył wydział biologii Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego (MGU), gdzie obronił potem doktorat. W latach 1965-1969 pracował na tej uczelni w laboratorium metod matematycznych w biologii. Jako biolog był autorem ponad 60 prac naukowych.

Już w połowie lat 50. XX wieku Kowalow podczas pracy na uczelni występował przeciwko ideologizacji nauki, zwłaszcza genetyki. Impulsem do podjęcia aktywności na rzecz obrony praw człowieka stał się dla niego proces pisarzy Andrieja Siniawskiego i Julija Daniela w 1966 roku; Kowalow organizował podpisywanie listów w ich obronie. W latach 1967-1968 był sygnatariuszem wielu protestów i dołączył do działaczy powstającego ruchu obrony praw człowieka. W maju 1969 roku dołączył do pierwszej w ZSRR tego rodzaju organizacji - Grupy Inicjatywnej na rzecz obrony praw człowieka i rozpoczął współpracę z Andriejem Sacharowem. W tym okresie Kowalow musiał odejść z MGU i podjął pracę w rybackiej stacji doświadczalnej w Moskwie.

Od 1972 roku pracował przy wydawaniu podziemnego biuletynu informacyjnego o represjach politycznych w ZSRR - "Kroniki Wydarzeń Bieżących". Utrzymywał kontakty z dysydentami na Litwie i w Gruzji. 28 grudnia 1974 roku został aresztowany i oskarżony o "propagandę antyradziecką". Skazano go rok później na siedem lat łagru i trzy lata zesłania. Wyrok odbył w całości, najpierw w łagrach dla więźniów politycznych w obwodzie permskim na Uralu, potem w więzieniu w Czystopolu w Tatarstanie. Trzy lata zesłania spędził w obwodzie magadańskim na Dalekim Wschodzie.

Po powrocie do Moskwy w roku 1987, już w okresie pieriestrojki, Kowalow zaangażował się w działalność na rzecz przemian demokratycznych. Od 1990 roku był deputowanym Rady Najwyższej ZSRR, gdzie jako przewodniczący komisji praw człowieka przygotował amnestię dla więźniów politycznych. Później, już w niepodległej Rosji dwukrotnie - w 1995 i 1999 roku - wybierany był na deputowanego niższej izby parlamentu, Dumy Państwowej. Był jednym z autorów rosyjskiej Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela z 1991 roku i rozdziału konstytucji Federacji Rosyjskiej poświęconego prawom człowieka i obywatela.

W latach 1993-1996 Kowalow kierował Komisją Praw Człowieka przy prezydencie Rosji, którym był wówczas Borys Jelcyn. Od stycznia 1994 roku do marca 1995 roku Kowalow był pierwszym rosyjskim rzecznikiem praw człowieka (ombudsmanem).

W czasie tzw. pierwszej wojny czeczeńskiej Kowalow od początku ostro krytykował politykę Jelcyna w tej kwestii i decyzję o użyciu sił zbrojnych wobec separatystów. Stanął na czele połączonej misji obserwacyjnej organizacji społecznych w strefie konfliktu. Stanowisko, które w tej sprawie zajął i nagłaśnianie aktów przemocy ze strony sił federalnych, sprawiło, że Duma Państwowa odwołała go z funkcji rzecznika praw człowieka.

W 1996 roku Kowalow ustąpił ze wszystkich stanowisk w administracji Jelcyna - z Komisji Praw Człowieka przy prezydencie i z Rady Prezydenckiej, organu doradczego. Wyjaśnił, że na ten krok zdecydował się, gdyż Jelcyn "definitywnie zrezygnował z reform demokratycznych". Władzom Rosji Kowalow zarzucał, że niechętnie mówią o demokracji i praworządnym państwie, a coraz częściej sięgają po retorykę wielkomocarstwową. Nigdy potem Kowalow nie objął żadnego stanowiska państwowego.

Nie mniej krytycznie ocenił on Władimira Putina u początku jego rządów, szczególnie to, że prezydent i jego współpracownicy wywodzili się z KGB - instytucji odpowiedzialnej za masowe represje. W późniejszych latach Kowalow należał do najostrzejszych i najbardziej konsekwentnych krytyków polityki wewnętrznej i zagranicznej Putina. Przez 15 lat związany był z opozycyjną partią Jabłoko.

Kowalow jest laureatem licznych odznaczeń i nagród zagranicznych oraz międzynarodowych za działalność na rzecz obrony praw człowieka. Polskie odznaczenie - Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP - przyznał mu w 2009 roku prezydent Lech Kaczyński. W wypowiedziach na temat relacji rosyjsko-polskich Kowalow opowiadał się za zbadaniem i ocenieniem na drodze sądowej zbrodni katyńskiej. Jego wspomnienia "Lot białego kruka. Od Syberii po Czeczenię - moja życiowa podróż" ukazały się w Polsce w 1998 roku.

PAP

Wiadomości

Sakiewicz: Panie Rafale, ponad 50% Polaków głosowało na konserwatywną Polskę!

Klub Gazety Polskiej w Paryżu zaprasza na spotkanie z dr. Tobiaszem Bocheńskim

Matecki pokazał "usprawiedliwienie" z powodu nieobecności w Sejmie. Pisze w nim ostro!

Żakowski nie gryzie się w język, mówi o klęsce rządu: Tusk powinien natychmiast podać się do dymisji [NAGRANIE]

Tadeusz Drozda zdradza, jak wyglądały jego młodzieńcze imprezy. Domówki? Nie dla niego!

SPRAWDŹ TO!

Ostatnie Pokolenie okupuje sztab Trzaskowskiego. Stanie do rozmowy? [WIDEO]

Stracił ponad 1 mln zł na oszustwie internetowym

Awans stał się faktem. Polonia i Pogoń meldują się w I lidze!

PKW: Najwyższa frekwencja w wyborach prezydenckich III RP

Co z debatą przed II turą? Sztab Nawrockiego stawia twardy warunek, przypomina słowa Trzaskowskiego o szacunku

Kowalski: im więcej ataków na Nawrockiego, tym bardziej mobilizowało to elektorat

Wieczór Wyborczy Republiki najlepszym wyborem widzów oraz czytelników! [STATYSTYKI]

Nitras już wie. Znalazł winnego słabego wyniku Trzaskowskiego, nie uwierzyć gdzie [WIDEO]

Na kogo postawi Konfederacja? W sieci pierwsze sygnały!

Lisiecki: wczorajsze wystąpienie Trzaskowskiego odcina go od prawicowego elektoratu

Najnowsze

Sakiewicz: Panie Rafale, ponad 50% Polaków głosowało na konserwatywną Polskę!

Tadeusz Drozda zdradza, jak wyglądały jego młodzieńcze imprezy. Domówki? Nie dla niego!

SPRAWDŹ TO!

Ostatnie Pokolenie okupuje sztab Trzaskowskiego. Stanie do rozmowy? [WIDEO]

Stracił ponad 1 mln zł na oszustwie internetowym

Awans stał się faktem. Polonia i Pogoń meldują się w I lidze!

Klub Gazety Polskiej w Paryżu zaprasza na spotkanie z dr. Tobiaszem Bocheńskim

Matecki pokazał "usprawiedliwienie" z powodu nieobecności w Sejmie. Pisze w nim ostro!

Żakowski nie gryzie się w język, mówi o klęsce rządu: Tusk powinien natychmiast podać się do dymisji [NAGRANIE]