Zaostrzenie protestów Białorusinów w Polsce. Blokują dojazdu do przejścia granicznego w Bobrownikach

Artykuł
Kilkadziesiąt osób spaceruje po przejściu dla pieszych
Fot. twitter/michal_kosc

O 12:00 rozpoczął się protest polegający na blokowaniu dojazdu do polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Bobrownikach (Podlaskie).

Blokowanie dojazdu do przejścia granicznego, to zaostrzenie akcji, która jest prowadzona pod hasłem „Wiec dla wolnej Białorusi".

Uczestnicy protestu chodzą po przejściu dla pieszych w odległości kilkuset metrów od punktu granicznego. Nie powoduje to większych utrudnień w ruchu. Przed przejściem nie ma na razie kolejki ciężarówek. Jednak w weekend miała ona kilka kilometrów długości.

Białorusini zbudowali przy granicach namiotowe miasto.

W trakcie trzech dni, zgromadzenie w Polsce odwiedziło około 300 osób. Organizatorzy podkreślają, że wszystkie działania są uzgodnione z władzami

Organizatorem jest Narodowy Zarząd Antykryzysowy (NAU), który został założony przez działaczy antyłukaszenkowskiej opozycji. Jego uczestnikami są m.in. uchodźcy białoruscy mieszkający w Polsce, którzy domagają się zaostrzenia sankcji unijnych wobec władz Białorusi. Zaś od władz otwarcia granic dla swobodnego podróżowania obywateli tego kraju.

- Chcemy dać Brukseli bardzo wyraźny sygnał. Dyskusje wewnętrzne trwają zbyt długo. Słowa solidarności i wsparcia są oczywiście ważne, ale przede wszystkim potrzebne są działania, aby powstrzymać represje w naszym kraju - powiedział Paweł Łatuszko, przewodniczący Narodowego Zarządu Antykryzysowego, podczas wiecu na granicy z Białorusią.

Źródło: poranny

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy