Wytwórnia zabawek, służące i Puszcza Kampinoska. Muzeum Warszawy na jesień

Artykuł
Muzeum Warszawy zaprasza na nowe wystawy
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Nowa wystawa w Galerii Rynek 30 będzie poświęcona Puszczy Kampinoskiej. Pozostałe nowe wystawy w Warszawie będą poświęcone m.in. wytwórni zabawek Edwarda Manitiusa na Pradze i historii warszawskich służących. Zwiedzający będą mogli je odwiedzać jesienią i zimą.

„Muzeum Warszawy zaprasza na wystawę stałą i wystawy czasowe. Aktualnie w naszej siedzibie głównej przy Rynku Starego Miasta otwarta jest wystawa „Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji”, która przygląda się mieszkańcom miasta, ale nie tylko tym ludzkim. Wystawa jest otwarta do 3 października" – poinformowała Aleksandra Migacz z Zespołu Komunikacji Muzeum Warszawy.

Warszawskie zakamarki

W Muzeum Warszawskiej Pragi do 24 października będzie można zwiedzać wystawę „Praga lat 70. Fotografie Alberta Krystyniaka". Będą jej towarzyszyć debaty, wykłady oraz spacery.

„Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz" zaprezentowany będzie w Muzeum woli od 28 listopada. Wystawa wskazuje na to, że Stolica Polski jest jedną z najbardziej zielonych stolic w Europie. Jest również okazją do wycieczek rowerowych inspirowanych projektami Aliny Scholtz.

Galeria Rynek 30 tej jesieni stanie się przestrzenią dla młodych twórców. Pierwsza wystawa będzie poświęcona jednemu Parkowi Narodowemu, który żyje blisko aglomeracji. Puszcza Kampinoska do 60 lat jest chroniona i wspierana w celu skutecznego odtworzenia jej biosfery.

Wystawa „Jak powraca las” potrwa od 22 września do 30 stycznia 2022 roku. Ekspozycji będą towarzyszyć wykłady, oprowadzania, warsztaty i wycieczki.

Ludzie Warszawy

W siedzibie głównej Muzeum Warszawy od 17 listopada do 20 marca 2022 będzie można oglądać wystawę „Niewidoczne. Historie warszawskich służących".

„Są to historie pracownic domowych, które przez dekady funkcjonowały na zapleczu mieszczańskiej codzienności Warszawy. Panie „od wszystkiego i do wszystkiego”, zatrudniane w średniozamożnych i zamożnych domach. Przedstawimy standardy ich pracy i zakres obowiązków, skąd przyjeżdżały do Warszawy, jakie relacje łączyły je z „państwem”, ich warunki mieszkaniowe oraz życie prywatne" – opowiadała przedstawicielka Muzeum Warszawy.

Istotne jest to, że wystawa nie będzie martwa. Urozmaicą ją wystąpienia ekspertów oraz program filmowy. Sekrety ekspozycji , zwiedzającym wytłumaczą osoby oprowadzające po wystawie.

Zimową ekspozycją będzie „Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia" prezentowana w Muzeum Warszawskiej Pragi od 1 grudnia do 20 marca 2022 roku. Wystawa ukaże kreatywność twórców i atrakcyjność dawnych zabawek. Powinna skraść serca dorosłych i dzieci. Warto śledzić media Muzeum, które będą informować o wydarzeniach towarzyszących wystawie.

Źródło: dzieje.pl/PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy