10. rocznica utworzenia Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Otwarto wystawę czasową

Artykuł
Muzeum Sił Powietrznych otwarto w 2011 r.
Fot. muzeumsp.pl

Od dziś goście Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie obejrzą nową wystawę czasową pt. „The Airmen”. Ekspozycja w nowatorski i artystyczny sposób ukazuje projekt fotograficzny artysty Michała Solarskiego. Wystawa przygotowana przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Wernisaż wystawy „The Airmen” jest wydarzeniem towarzyszącym programowi uroczystej Gali Jubileuszowej z okazji 10. rocznicy utworzenia Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Na wystawie prezentowane są unikatowe portrety bohaterów Polskich Sił Powietrznych u schyłku ich życia, zdjęcia lotników należące do zbiorów Muzeum II Wojny Światowej oraz teksty przybliżające zwiedzającemu tematykę ekspozycji.

Zamierzeniem autorów wystawy było oddanie hołdu bohaterom tamtych dni – ludziom, którzy ryzykowali życie w obronie wolności i którzy pozostali wierni swoim ideałom do końca życia.

Portrety prezentowane na ekspozycji wykonał Michał Solarski w ramach autorskiego projektu „The Airmen”. Jego celem było dotarcie do jak największej liczby polskich żołnierzy służących w czasie wojny w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Owocem tych działań są prace fotograficzne dokumentujące spotkania z bohaterami w jesieni ich życia. Przedstawiane portrety ukazują ludzi, w których ciągle żywa jest pamięć o dniach, kiedy walczyli o wolność dla siebie, swoich bliskich i przyszłych pokoleń. Wystawa „The Airmen” jest pretekstem do refleksji nad naszą dzisiejszą pamięcią o tych ludziach i czynach, których dokonali.

Wystawa w Dęblinie będzie prezentowana do 30 kwietnia 2022 roku.

Hołd dla środowisk lotniczych

Muzeum Sił Powietrznych jest państwową instytucją kultury, której organizatorem jest Ministerstwo Obrony Narodowej. Misją placówki jest upowszechnianie wartości historycznych związanych z dziejami oręża polskiego, w szczególności z historią i tradycją sił powietrznych, broni przeciwlotniczej, popularyzacja wiedzy o polskiej historii wojskowości oraz promowanie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Powołanie placówki muzealnej o tematyce lotniczej było inicjatywą ówczesnego Dowódcy Sił Powietrznych, którą wspierali pasjonaci awiacji, lokalne i regionalne środowiska seniorów lotnictwa wojskowego oraz żołnierze Sił Powietrznych.

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie to największa placówka w regionie, prezentująca zabytki techniki lotniczej oraz pamiątki związane z polskim lotnictwem wojskowym.

Otwarte w 2011 roku jest wyrazem hołdu dla środowisk lotniczych i żołnierzy sił powietrznych. Lokalizacja Muzeum w bezpośrednim sąsiedztwie dęblińskiej „Szkoły Orląt”, jak również 4 Skrzydła Lotnictwa Szkoleniowego, stanowi dodatkową atrakcję dla pasjonatów awiacji. Częste przeloty wojskowych statków powietrznych nad ekspozycją, dostarczają naszym widzom dodatkowych wrażeń.

Źródło: muzeumsp.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy