Wyłączenie bloków Elektrowni Bełchatów. Ustalenia wskazują na błąd ludzki
Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały, że badane są okoliczności poniedziałkowego wyłączenia bloków w Elektrowni Bełchatów. Według ustaleń był to najprawdopodobniej błąd ludzki. System pracuje stabilnie. Przyczyną wyłączeń bloków były zakłócenia na stacji elektroenergetycznej Rogowiec.
- Wyłączenie bloków w Elektrowni Bełchatów w poniedziałek nie spowodowało przerw w dostawach energii elektrycznej i nie było odczuwalne dla odbiorców - zaznaczono.
- Do zdarzenia doszło o godz. 16:34. Dzięki szybkiej reakcji służb PSE, stacja Rogowiec była gotowa do przyłączenia bloków niemalże w ciągu godziny. Pierwsze trzy linie blokowe zostały załączone już o 18:42 - poinformowano.
Wskutek zadziałania automatyki stacyjnej wyłączonych zostało 10 bloków w Elektrowni Bełchatów, należącej do spółki PGE GiEK. Utracono 3.640 MW mocy.
Najszybciej jak tylko było to możliwe, system został zbilansowany m.in. poprzez uruchomienie generacji w elektrowniach szczytowo-pompowych, aktywacji tzw. wirującej rezerwy cieplnej w pracujących elektrowniach oraz międzyoperatorskiemu importowi energii z Czech, Słowacji i Niemiec.
- Krajowy System Elektroenergetyczny pracuje stabilnie i poniedziałkowe zdarzenie nie ma wpływu na jego funkcjonowanie - zaznaczono w komunikacie PSE.
Dane dotyczące produkcji bloków pokazują już w zawiadomieniach, że status jednostek „wyłączone”, jest już „nieaktywny”. pic.twitter.com/63XgJxHw0g
— Bartłomiej Sawicki (@BartSaw) May 18, 2021
Polskie Sieci Elektroenergetyczne powołały zespół, który ma wyjaśnić, dlaczego skutki zdarzenia były tak rozległe.
Elektrownia Bełchatów należy do spółki Polska Grupa Energetyczna Górnictwo i Energia Konwencjonalna.
Wszystkie bloki Elektrowni Bełchatów, które zostały wyłączone w wyniku awarii rozdzielni @pse_pl produkują już energię elektryczną dla milionów gospodarstw domowych. Tym samym odtworzona została pełna moc ????. Podziękowania należą się w szczególności bełchatowskim energetykom???? pic.twitter.com/LTxASxUpey
— PGE Polska Grupa Energetyczna (@Grupa_PGE) May 18, 2021