Wsparcie dla naukowców. Rozpoczyna się nowy program Horyzonty Europa

Artykuł
Komisja Europejska uruchomiła 123 mln euro z programu Horyzont Europa na pilne badania nad wariantami koronawirusa
Fot. pixabay/luvqs

Odbyła się konferencja inaugurująca w Polsce program Horyzont Europa. Program jest tzw. ,,zastępcą" programu Horyzont 2020. W programie będzie możliwe finansowanie pełnego zakresu badań naukowych.

Horyzont Europa to nowy program ramowy na rzecz badań i innowacji.

- W Polsce mocno wierzymy w humanistyczny wymiar nauki i innowacji. Innowacja nie jest celem samym w sobie - powiedział edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Przemysław Czarnek podkreślił, że Polska ma wyraźnie wskazany cel w Horyzoncie Europa.

- Zależy nam, aby na koniec programu osiągnąć udział w projektach finansowanych z Horyzontu Europa co najmniej na poziomie ok. 3 proc. jego budżetu. W przybliżeniu odpowiada to poziomowi, jaki w ramach polskiej składki do budżetu UE trafia do kasy programu - zaznaczył.

Według Jarosława Gowina program jest nie tylko szansą na sfinansowanie ambitnych projektów badawczych i innowacji, ale także na włączenie polskich instytucji do międzynarodowych projektów.

- Dzięki europejskim programom badawczym polscy naukowcy i przedsiębiorcy stają się częścią globalnego łańcucha wymiany doświadczeń i innowacji, które są odpowiedzią na aktualne wyzwania społeczne i gospodarcze - ocenił wicepremier.

Wojciech Kamieniecki, który jest dyrektorem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju poinformował, że kierowana przez niego instytucja będzie wspierać polskich przedsiębiorców, naukowców i innowatorów. Działania te będą miały miejsce dzięki działającemu, od listopada ubiegłego roku, krajowemu punkcie kontaktowemu, który będzie miał kluczową rolę w informowaniu o programie Horyzont Europa.

- Będzie można również liczyć na wsparcie i pomoc biura NCBR w Brukseli - poinformował Wojciech Kamieniecki.

Źródło: PR24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy