Wprowadzone przepisy drogowe, działają w praktyce. Premier: Mniej osób umiera na polskich drogach

Artykuł
Premier wskazał, że wiele działań rządu łączy się z ograniczeniem "szaleństw na drogach"
Fot. Canva

- Od 1 lipca przejście dla pieszych oznacza faktyczne pierwszeństwo dla pieszych - mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Wskazał, że dzięki zmianie przepisów na polskich drogach umiera o kilkaset osób rocznie mniej.

Szef rządu podkreślił, że w centrum działań rządu jest człowiek, więc także jego bezpieczeństwo.

- Bezpieczeństwo ruchu drogowego w poruszaniu się po drogach jest również w centrum naszych działań. To była moja obietnica podczas expose. Tę obietnicę spełniamy - powiedział Morawiecki.

Wskazał, że wiele działań rządu łączy się z ograniczeniem "szaleństw na drogach".

- Nasze wielkie inwestycje w infrastrukturę drogową zaczynają się coraz lepiej sprawdzać. Także ostatnie dane pokazują, że te regulacje, które wdrażamy, sprawdzają się w praktyce, że przejście dla pieszych nie jest wirtualnym, ale faktycznym pierwszeństwem dla pieszych - mówił premier.

Przypomniał, że od 1 lipca br. pieszy zbliżający się do przejścia ma pierwszeństwo przed pojazdem. Dzięki tym przepisom, jak powiedział Morawiecki, w porównaniu do 2018 i 2019 r. na polskich drogach umiera o kilkaset osób mniej, a wypadków jest o blisko o 30 proc. mniej. Dodał, że jest to możliwe także dzięki inwestycjom m.in. w chodniki i doświetlenie przejść dla pieszych.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy