Wielki triumf Merkel. Nord Stream 2 ruszy lada moment

Artykuł
Gazprom chce od 1 października rozpocząć przesyłanie gazu do Niemiec przez Nord Stream 2
Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Rosyjski koncern Gazprom chce od 1 października rozpocząć przesyłanie gazu przez jedną z nitek prowadzącego do Niemiec gazociągu Nord Stream 2 - twierdzi Bloomberg, opierając swoje doniesienia na wiedzy zaznajomionych z planami firmy osób.

Do 1 grudnia ma zostać uruchomiony przepływ gazu w obu nitkach gazociągu - dodaje agencja.

Źródła poprosiły o nieujawnianie ich tożsamości. Gazprom nie skomentował tych doniesień.

To, kiedy gaz przesyłany przez Nord Stream 2 znajdzie się w europejskiej sieci ostatecznie zależy od decyzji niemieckiego regulatora. Oprócz tego rurociąg musi otrzymać niezbędne certyfikaty techniczne i ubezpieczenia.

Budowa NS2 zbliża się do końca, w tym tygodniu Gazprom poinformował o przygotowaniach do opuszczenia na dno ostatniego odcinka rury drugiej nitki konstrukcji. Następnym etapem będzie połączenie duńskiego i niemieckiego odcinka rurociągu i prace odbiorcze - pisze agencja.

Gazprom już zapowiedział, że jeszcze w tym roku przez NS2 może przetransportować 5,6 mld metrów sześciennych gazu.

NS2 miał być początkowo uruchomiony w 2019 r., ale jego ukończenie się opóźniało, ponieważ nad wykonawcami wisiała groźba amerykańskich sankcji. Uzupełnia, że sytuacja zmieniła się po tym, gdy w maju br. prezydent USA Joe Biden zdecydował się uchylić niektóre sankcje, a następnie zawarł z Niemcami układ obiecujący reakcję, gdyby Rosja próbowała szantażować Ukrainę, wykorzystując przesył surowców energetycznych.

Ukończenie tego długo oczekiwanego, ale wzbudzającego wielkie kontrowersje rurociągu, to także wygrana kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która od 10 lat wspierała projekt mimo krytyki ze strony kluczowych sojuszników, w tym USA.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy