Merkel na smyczy Putina? Wizyta w Kijowie zakończy się przed krytykowanym przez Moskwę szczytem

Artykuł
Angela Merekl
Fot. flickr.com/Savas Savidis

Kanclerz Niemiec Angela Merkel przybędzie w niedzielę z oficjalną wizytą na Ukrainę. Jednym z tematów jej rozmów w Kijowie będzie gazociąg Nord Stream 2. Merkel zakończy wizytę tuż przed szczytem Platformy Krymskiej.

Angela Merkel odwiedza ukraińską stolicę w przeddzień Platformy Krymskiej — szczytu, który zgromadzi w Kijowie przywódców wielu państw. Kanclerz Niemiec wyjedzie jednak wcześniej i nie pojawi się na spotkaniu, przeciwko któremu zaprotestowała Moskwa.

Ukraińscy komentatorzy nie szczędzą słów krytyki

Taki plan jest negatywnie oceniany przez ukraińskich komentatorów. Podobnie zresztą, jak fakt, że Angela Merkel kilka dni przed wizytą w Kijowie spotkała się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Władze w Kijowie są zaniepokojone perspektywą uruchomienia łączącego Niemcy i Rosję gazociągu Nord Stream 2, co może spowodować znaczne ograniczenie tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski oczekuje, że kanclerz Niemiec przywiezie jakieś gwarancje dla Ukrainy, na przykład dotyczące minimalnych ilości gazu przesyłanego przez ten kraj na zachód Europy.

Źródło: polskieradio24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy