Merkel na Kremlu: to dobrze, że rozmawiamy z Rosją pomimo różnic

Artykuł
Co wyniknie ze spotkania Niemcy - Rosja. Dlaczego kilka dni przed rocznicą paktu Ribbentrop - Mołotow?
Fot. PAP/EPA/Guido Bergmann HANDOUT

Kanclerz Niemiec Angela Merkel udała się do Rosji na rozmowy z prezydentem Władimirem Putinem. To ostatnie spotkanie Merkel jako panująca kanclerz.

Rozmowy z prezydentem Władimirem Putinem, najprawdopodobniej będą dotyczyć stosunków Rosji z Niemcami, walki z pandemią koronawirusa, oraz kwestii międzynarodowych, czyli sytuacji w Afganistanie oraz realizacja porozumienia w Mińsku, które zostały rozwiązane, na rzecz rozwiązania konfliktu na Ukrainie, w sposób pokojowy.

- Kanclerz Angela Merkel nie leci do Moskwy, by zaciągać jakieś zobowiązania, raczej leci tam, by mówić, jak może wyglądać wspólna polityka dalej, które projekty są kluczowe i trzeba je kontynuować, a w jakich kwestiach Kreml nie może liczyć na to, że polityka Berlina się zmieni — powiedział red. Bartosz Tesławski.

Po spotkaniu z Putinem Angela Merkel złoży wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Ogrodzie Aleksandra na Kremlu. Wszystko, aby upamiętnić 80. rocznicy inwazji Niemiec na Związek Radziecki 22 czerwca 1941 roku.

Dlaczego spotkanie odbędzie się trzy przed rocznicą takiego wydarzenia? Czy Merkel pomoże Ukrainie?

W niedzielę kanclerz Angela Merkel odwiedzi Ukrainę, gdzie prezydent Wołodymyr Zełenski odznaczy ją „Orderem Wolności”, czyli najwyższym odznaczeniem Ukrainy. Podczas wspólnych rozmów zostanie poruszonych kilka kwestii, w tym polityka bilateralna, gospodarcza oraz proces reform na Ukrainie. Nie zabraknie rozmów na temat realizacji porozumienia w Mińsku.

Interesującym faktem, jest to, że jednym z kolejnych punktów w rozmowie Angeli Merkel z Władimirem Putinem, ma być temat Nord Stream 2. Całe spotkanie odbędzie się kilka dni przed rocznicą podpisania osławionego paktu między Joachimem von Ribbentropem a Wiaczesławem Mołotowem - 23 sierpnia 1939 roku.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy