Rusza ostatni etap budowy gazociągu Baltic Pipe. W przyszłym roku do Polski dotrze gaz z Szelfu Norweskiego

Artykuł
Już w przyszłym roku norweski gaz popłynie do Polski (zdj. ilustracyjne)
Pixabay/keridjackson

Na pokładach trzech statków odpowiedzialnych za budowę Baltic Pipe trwają ostatnie przygotowania przed ich wypłynięciem i rozpoczęciem układania gazociągu na Morzu Bałtyckim — podał w czwartek operator przesyłowy gazu Gaz-System.

Wczoraj w Rotterdamie na jednym z tych statków - „Castorone” - odbyło się spotkanie w sprawie ostatecznych ustaleń dotyczących budowy gazociągu podmorskiego Baltic Pipe. W spotkaniu uczestniczyli m.in. pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, ambasador Włoch w Polsce Aldo Amati oraz przedstawiciele zarządów Gaz-Systemu i firmy Saipem — wykonawcy części podmorskiej na Bałtyku.

- Budowa gazociągu z norweskich złóż do Polski jest na ostatnim etapie. Realizacja strategii dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw gazu będzie dopełniona ułożeniem odcinka gazociągu na dnie Bałtyku — ocenił Naimski.

Od października przyszłego roku gaz popłynie do Polski

- Spotkanie z wykonawcą potwierdza, że mamy pełną gotowość do rozpoczęcia prac na morzu, co oznacza, że 1 października przyszłego, 2022, roku gazociągiem popłynie gaz z Szelfu Norweskiego do Polski – oświadczył pełnomocnik. Jak dodał, „konsekwentne działania Rządu Prawa i Sprawiedliwości przynoszą po 5 latach widoczne efekty”.

Prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień przypomniał, że w tym roku planowane jest zakończenie spawania gazociągu podmorskiego, a w przyszłym wykonywane będą niezbędne próby ciśnieniowe, testy i certyfikacje związane z dopuszczeniem gazociągu morskiego do użytkowania.

- Przygotowania do wpłynięcia statku „Castorone” na Bałtyk potwierdzają, że założenia projektowe są realizowane zgodnie z planem. Do października przyszłego roku wykonamy wszystkie elementy tego złożonego programu inwestycyjnego i będziemy gotowi na sprowadzanie gazu z Szelfu Norweskiego, przez Danię do Polski – ocenił Stępień.

Latem rozpocznie się układanie gazociągu na dnie Bałtyku

Jak przypomniał Gaz-System, Projekt Baltic Pipe składa się z 5 podstawowych elementów: gazociągu na dnie Morza Północnego, rozbudowy duńskiego systemu przesyłowego, budowy tłoczni w Danii oraz budowy gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego i rozbudowy polskiego systemu przesyłowego. Ma na celu stworzenie nowego korytarza dostaw gazu ziemnego ze złóż znajdujących się w Norwegii do Polski. Jest realizowany przez dwóch operatorów przesyłowych – Gaz-System i duński Energinet.

W kwietniu rozpoczęło się wiercenie tunelu na potrzeby gazociągu na polskim wybrzeżu. Podobne prace w Danii również ruszą niebawem. Od ubiegłego roku statki badawcze sprawdzają po raz kolejny trasę inwestycji pod względem niewybuchów i zagadnień środowiskowych. Latem specjalistyczne trzy jednostki morskie rozpoczną układanie ok. 274 km gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego — zaznaczył polski operator.

Źródło: polskieradio24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy