Bielan: gazociąg Nord Stream 2 zagraża nie tylko Polsce, ale całej Europie

Tematem rozmowy były dostawy szczepionek w całej Unii Europejskiej oraz projekt Nord Stream 2.
Fot. pixnio

We wtorkowym porannym programie "Polska na dzień dobry" gościł europoseł Adam Bielan z Porozumienia. Tematem rozmowy były dostawy szczepionek w całej Unii Europejskiej, a także projekt Nord Stream 2.

- Wszystkie kraje Unii Europejskiej są za Wielką Brytanią, jeśli chodzi o szczepienia. A to dlatego, że Wielka Brytania odeszła od UE, oni maja szybsze dostawy - powiedział 

- Większość szczepionek jest produkowania w Unii Europejskiej. Luki w umowach pozwalają eksportować szczepionki do m.in. krajów azjatyckich, które więcej płacą. Błędy popełniono jesienią, gdy nie zabezpieczono się na takie okoliczności.

Kto poniesie za to konsekwencje?

- W Brukseli powszechnie krytykuje się szefową komisji, Ursule von der Leyen. Trudno powiedzieć czy będą wyciągane z tego jakieś wnioski personalne, bo w unii rzadko to się robi. Teraz ważne jest to, by teraz naprawić te błędy i zapewnić szczepionki. Trzeba zmusić koncerny, żeby wywiązywały się z umów i jak najszybciej dostarczały szczepionki, ponieważ my musimy jak najszybciej zaszczepić społeczeństwo, aby nie było trzeciej fali epidemii, która może być jeszcze bardziej okrutna. 

Nord Stream 2

- Niemcy wykorzystują czas zmiany administracji w Stanach Zjednoczonych i prą bezwzględnie do przodu z Nord Stream 2. Administracja Bidena stara  się naprawić zepsute przez prezydenta Trumpa relacje w Unii Europejskiej m.in. z Niemcami.

- Mam nadzieję, że ten bardzo niebezpieczny projekt dla Unii Europejskiej nie dostanie dokończony.

 

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy