Podpisano umowy z budowniczymi Baltic Pipe. Inwestycja rusza pełną parą

Artykuł
Podpisano umowy z budowniczymi Baltic Pipe. Inwestycja rusza pełną parą
pexels.com

Operator Gaz-System podpisał wszystkie umowy z wykonawcami prac budowlanych w części lądowej i morskiej projektu Baltic Pipe. Co więcej posiada już komplet decyzji administracyjnych i pozwoleń dla tego projektu.

– Zakończyliśmy kolejny ważny etap w projekcie Baltic Pipe związany z wyborem wszystkich wykonawców robót budowlanych. Mamy komplet decyzji, mamy zakontraktowanych wszystkich wykonawców robót, nadzoru, certyfikacji, głównych dostaw i wszystkich innych branż. Przed nami wyłącznie etap realizacji budowy. Obserwując dotychczasowe zaawansowanie prac, pomimo trwania pandemii, możemy powiedzieć, że harmonogram projektu nie jest zagrożony. Gaz z Norwegii popłynie Baltic Pipe do Polski w październiku 2022 roku – stwierdził prezes Gaz-System Tomasz Stępień w specjalnym oświadczeniu. 

gaaa_670_01.

Budowa tuneli podziemnych dla gazociągu na wybrzeżach Polski i Danii ma rozpocząć się wiosną 2021 roku, a układanie gazociągu podmorskiego ruszy latem. 

- Obecnie część z wybranych firm prowadzi pierwsze prace w terenie, trwa wyznaczanie geodezyjne tras i granic pasów montażowych. W listopadzie ruszyły pierwsze dostawy rur, z których będą montowane gazociągi lądowe – napisano w komunikacie prasowym. 

Sprężarki zamówione do tłoczni Baltic Pipe już zmontowano i obecne przeprowadzane są fabryczne testy jakości i bezpieczeństwa urządzeń. Pierwsze sprężarki zostaną wysłane do Polski w grudniu tego roku.

Gaz-System jest polskim operatorem odpowiedzialnym za przesył gazu ziemnego, spółką o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym.

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich.

Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m3 gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m3 z Polski do Danii. Uruchomienie gazociągu planowane jest na 1 października 2022 r.

Inwestycja ma strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego Polski, w tym bezpieczeństwa energetycznego. 

Źródło: Gaz-System

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy