Szef dyplomacji Zjednoczonego Królestwa Dominic Raab i wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych Josep Borrell zakończyli w środę kilkumiesięczny spór o rangę unijnego ambasadora w Londynie. Joao Vale de Almeida będzie miał taki sam status, jak szefowie państwowych misji dyplomatycznych.
Raab przez kilka miesięcy po brexicie nie zgadzał się na przyznanie Portugalczykowi pełnego statusu dyplomatycznego, argumentując, że UE jest organizacją międzynarodową, a nie państwem. Bruksela w odpowiedzi stosowała rodzaj ostracyzmu wobec szefa brytyjskiej misji dyplomatycznej przy UE, Lindsaya Croisdale-Appleby'ego, odmawiając mu nieraz spotkań z wyższymi urzędnikami unijnymi. Przyczyniało się to do wzrostu napięć wokół sytuacji w Irlandii Północnej i kwestii handlowych.
W środę spór został ostatecznie rozstrzygnięty po spotkaniu Raaba i Borrella w Londynie.
- Cieszymy się, że wspólnie osiągnęliśmy porozumienie w oparciu o dobrą wolę (...). Ambasador UE będzie miał status zgodny z szefami misji państw (...). Personel delegacji UE będzie miał przywileje i immunitety potrzebne do skutecznego funkcjonowania, umożliwiające jednocześnie skuteczne sprawowanie wymiaru sprawiedliwości - oświadczyli we wspólnym komunikacie szefowie dyplomacji obu stron.
Najnowsze
Gala wręczenie nagród „Żeby Polska była Polską”. Jan Pietrzak – rozmowa z legendą
Oszczercy są w strachu. Po zapowiedzi procesów o zniesławienie zaczęli przepraszać prezesa IPN
Montessori w kuchni: Jak uczyć dzieci samodzielności przez przygotowywanie posiłków?
Liga NBA: Osłabieni Mavericks wygrali na wyjeździe