52 tys. osób otrzymało dotąd na Węgrzech trzecią dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi – poinformowano we wtorek na rządowej stronie poświęconej pandemii Covid-19.
Na trzecią dawkę zarejestrowało się 64 tys. osób, a 52 tys. już ją otrzymało. Terminy można od 1 sierpnia rezerwować na specjalnej stronie internetowej lub u lekarza rodzinnego.
Według władz trzecia dawka jest szczególne zalecana w przypadku osób starszych, przewlekle chorych oraz o osłabionej odporności.
W niektórych domach opieki dla osób starszych już trwa akcja podawania trzeciej dawki. Tak jest np. w komitacie (województwie) Komarom-Esztergom na północy kraju. W domu opieki w Farkasgyepue na zachodzie kraju 21 spośród 28 pensjonariuszy już ją otrzymało, a w przypadku kilku osób było to niemożliwe z powodu stanu zdrowia lub dlatego, że nie minął wymagany czas od podania drugiej dawki.
Z zestawienia przygotowanego przez dziennik „Nepszava” wynika, że do przyjęcia trzeciej dawki chętne są przede wszystkim osoby, które poprzednio otrzymały preparat chińskiej firmy Sinopharm.
Na portalu medRxiv w lipcu opublikowano badanie, z którego wynika, że 25 proc. osób powyżej 60. roku życia zaszczepionych na Węgrzech tym preparatem nie wykształciło przeciwciał. W przypadku Pfizera nie stwierdzono ani jednego takiego przypadku.
Ze wspólnego sondażu ośrodka Pulzus Kutato i portalu napi.hu wynika, że prawie połowa Węgrów chciałaby się zaszczepić przeciw Covid-19 trzecią dawką. Na pytanie, czy chcieliby zostać zaszczepieni trzecią dawką, 20 proc. respondentów odpowiedziało „tak, jeszcze w tym roku”, 19 proc. - „tak, najszybciej jak to możliwe”, a 8 proc. - „tak, w przyszłym roku”. 31 proc. badanych zadeklarowało, że nie zaszczepiło się dotąd przeciw Covid-19 i nadal nie zamierza.
Na Węgrzech utrzymuje się dobra sytuacja epidemiczna, choć w ostatnich tygodniach liczba nowych zakażeń lekko rosła. Aktywnych infekcji jest coraz mniej – według wtorkowych danych ich liczba spadła poniżej 21 tys.
Program szczepień przeciw koronawirusowi w ostatnich tygodniach spowolnił z braku chętnych. Do tej pory zaszczepiono pierwszą dawką ponad 5 mln 654 tys. osób, a obiema dawkami 5 mln 494 tys. na ponad 9,7 mln mieszkańców.