Przejdź do treści

W Polsce wykonano ponad 4 mln szczepień. W tym tygodniu spodziewana jest kolejna dostawa szczepionek

Źródło: Fot. PAP/Leszek Szymański

W Polsce dotychczas wykonano ponad 4 mln szczepień przeciw COVID-19. W poniedziałek dostarczono kolejne szczepionki AstryZeneki i Pfizera, w tym tygodniu spodziewana jest jeszcze dostawa szczepionek firmy Moderna. W najbliższych tygodniach ma się zakończyć szczepienie medyków i nauczycieli.

Szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk w poniedziałek wieczorem poinformował, że dotychczas w Polsce wykonano ponad 4 mln szczepień I i II dawką. W ciągu dwóch tygodni planowane jest dokończenie szczepień nauczycieli i pracowników ochrony zdrowia.

Wiceszef MZ Waldemar Kraska poinformował, że chciałby, żeby do wakacji udało się zaszczepić przynajmniej 60-70 proc. Polaków. Zastrzegł jednocześnie, że w tej chwili trudno powiedzieć, czy uda się to zrealizować. Wskazał, że zależy to od dostaw szczepionek.

W poniedziałek do Polski dotarło 340 tys. dawek szczepionki AstryZeneki i 387 tys. dawek szczepionki Pfizer. Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski poinformował, że jeszcze w tym tygodniu spodziewana jest dostawa ok. 200-210 tys. dawek szczepionki firmy Moderna.

W porannych statystykach rządowych podano, że dotychczas najwięcej szczepień przeciwko COVID-19 wykonano w woj. mazowieckim - 618,2 tys. Drugą dawkę w tym regionie otrzymało 225,6 tys. osób. Natomiast najmniej szczepień wykonano w woj. lubuskim - 98 tys., z tego 36,3 tys. drugą dawką.

W woj. dolnośląskim szczepionkę podano już 339,7 tys. razy, w tym 123,2 tys. pacjentów otrzymało drugą dawkę. Najwięcej szczepień – ponad 123 tys. – wykonano we Wrocławiu. Drugi w statystykach jest Wałbrzych, gdzie do tej pory zaszczepiono ponad 29 tys. osób, a trzeci powiat kłodzki, gdzie szczepionkę otrzymało blisko 20 tys. pacjentów.

W woj. kujawsko-pomorskim wykonano 195,2 tys. szczepień, z tego 72,7 tys. drugą dawką. Wojewoda kujawsko-pomorski i wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych w poniedziałek zaapelowali do medyków, którzy nie są zaangażowani w walkę z koronawirusem, żeby zgłaszali się do pracy na szpitalnych oddziałach covidowych.

W woj. lubelskim wykonano 229 tys. szczepień, z tego 83,5 tys. drugą dawką. Zdaniem wojewody Lecha Sprawki szczepienia w tym regionie przebiegają "w miarę dobrze". "Mamy już w tej chwili ponad 220 tys. wykonanych szczepień, co oznacza, że część, szczególnie seniorów, jak również lekarzy, pielęgniarek, jest już w jakiś sposób zabezpieczona" – powiedział.

W woj. łódzkim wykonano 266,7 tys. szczepień, z tego 101,3 tys. drugą dawką. Według łódzkiego NFZ zaszczepieni zostali m.in. niemal wszyscy nauczyciele, którzy zgłosili taką chęć - było ich 27 tys. Ostatnie w tej turze podanie preparatu AstraZeneca odbędzie się we wtorek i dotyczyć będzie nauczycieli z jednej szkoły.

W woj. małopolskim wykonano 327,2 tys. szczepień, z tego 117,3 tys. drugą dawką. W związku z trzecią falą epidemii wojewoda Łukasz Kmita zapowiedział, że baza szpitala tymczasowego w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Krakowie (CUMRiK) będzie rozszerzona do ok. 160 łóżek covidowych, w tym 30 intensywnej terapii.

W woj. opolskim wykonano 102 tys. szczepień, z tego 36,6 tys. drugą dawką. Najwięcej szczepień wykonano w mieście Opole, gdzie zaszczepiono 28,4 tys. osób. W stolicy regionu drugą dawkę przyjęło 9,2 tys. osób. Najmniej szczepień wykonano w powiecie namysłowskim (3,4 tys.), przy czym drugą dawkę przyjęło 1,1 tys. mieszkańców powiatu.

W woj. podkarpackim wykonano 198,2 tys. szczepień, z tego 73,2 tys. drugą dawką. Najwięcej szczepień w regionie przeprowadzono w Rzeszowie – ich liczba przekroczyła 57,3 tys., a drugą dawkę w stolicy regionu otrzymało 21,9 tys. osób. Na drugim miejscu w regionie pod względem liczby zaszczepionych osób znalazł się powiat stalowowolski, a na trzecim - mielecki.

W woj. podlaskim wykonano 130,3 tys. szczepień, z tego 45,2 tys. drugą dawką. O kilkaset mniej szczepień niż w ubiegłym tygodniu będzie wykonanych w tym tygodniu w kilku punktach szczepień, które są w największym i najbardziej specjalistycznym szpitalu w Podlaskiem - w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Rzeczniczka USK Katarzyna Malinowska-Olczyk poinformowała PAP w poniedziałek, że plan zakłada wykonanie około dwóch tysięcy szczepień. W ubiegłym tygodniu było to o około 400 szczepień więcej. Zaznaczyła, że to, ile osób dostanie szczepionki zależy od dostaw, czy będą zrealizowane.

W woj. pomorskim wykonano 263,8 tys. szczepień, z tego 94,7 tys. drugą dawką. Najwięcej szczepionek podano dotychczas w Gdańsku – łącznie 89,8 tys.. Na drugim miejscu w statystykach jest Gdynia, gdzie do tej pory wykonano ponad 33 tys. iniekcji. Trzeci jest powiat wejherowski, gdzie od początku akcji szczepionkę otrzymało 16,5 tys. pacjentów. W Sopocie pierwszą i drugą dawką zaszczepiono 12,6 tys. osób, a w powiecie starogardzkim 11,9 chętnych. Najmniej szczepień w regionie przeprowadzono w powiecie nowodworskim - 3,8 tys.

W woj. śląskim wykonano 427,7 tys. szczepień, z tego 151,9 tys. drugą dawką. Placówki ochrony zdrowia z woj. śląskiego zamówiły na przyszły tydzień ponad 52 tys. dawek szczepionki. W poniedziałek rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska poinformowała, że w tym dniu do 33 punktów w regionie dotarło 9,2 tys. dawek, we wtorek ma przyjechać blisko 21 tys. dawek.

W woj. świętokrzyskim wykonano 113 tys. szczepień, z tego 41,2 tys. drugą dawką.

W woj. warmińsko-mazurskim wykonano 138,6 tys. szczepień, z tego 46,3 tys. drugą dawką. W przesłanym PAP w poniedziałek po południu komunikacie wojewoda Artur Chojecki poinformował, że tego dnia do regionu dotarła pula 10 tys. dodatkowych szczepionek firmy AstraZeneca.

- Preparat zostanie podany osobom z rocznika 1952, co pozwoli na przyspieszenie procesu szczepienia populacyjnego mieszkańców naszego województwa – podał Chojecki. Osoby urodzone w 1952 r. już mogą się rejestrować w 26 wyznaczonych szpitalach, do których trafiły szczepionki.

W woj. wielkopolskim wykonano 346 tys. szczepień, z tego 118,5 tys. drugą dawką. Anna Czuchra z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przekazała, że do poniedziałkowego poranka placówki w regionie otrzymały w sumie prawie 355 tys. szczepionek przeciwko COVID-19, a ponad 49 tys. dawek jest w trakcie dostawy.

W woj. zachodniopomorskim wykonano 172,5 tys. szczepień, z tego 62,3 tys. drugą dawką.

Od poniedziałku osoby szczepione przeciw COVID-19 mają ustalany termin drugiej dawki według nowego schematu, z wydłużonymi odstępami między iniekcjami.

Szczepienia przeciw COVID-19 szczepionką AstryZeneki mają być realizowane w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu między dawkami w granicach 12 tygodni, ale nie dłużej niż 84 dni.

Szczepionki mRNA od Pfizera i Moderny mają zaś być stosowane w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu między dawkami w granicach 6 tygodni, ale nie dłużej niż 42 dni.

Ministerstwo Zdrowia zaleciło, aby ozdrowieńcy byli szczepieni w ciągu 6 miesięcy od zachorowania. Zalecana liczba dawek w tej grupie osób zostanie przedstawiona w terminie późniejszym, po szerszej analizie badań w zakresie odpowiedzi immunologicznej osób, które przeszły infekcję SARS-CoV-2.

PAP

Wiadomości

Nigeria przyjęta do grupy BRICS. Co jej to da?

Amerykanie uderzyli we flotę cieni. Chiny drogo za to zapłacą

Oni ignorowali chorobę. Sztuczna inteligencja tworzy pierwszy lek

Księżyc na liście zagrożonych obiektów kultury! Żeby nie ukradli

Donald Trump i Melania Trump na pokładzie Air Force One

Rośnie przemoc wobec chrześcijan

Rząd zablokuje aprzedaż nieletnim e-papierosów bez nikotyny?

Republika Wieczór: strajk głodowy w Bogdance, czyli walka o kopalnię

Fogiel: Rafał Trzaskowski próbuje kopiować wszystkich

Poważny wypadek. Zderzyła się cysterna z ciągnikiem

Dzisiaj informacje Telewizja Republika 18.01.2025

Trzaskowski dostał pytanie o odpady i znów bredził o płonącej planecie

Nawrocki: Referendum ws. Zielonego Ładu to obowiązek. „To zagrożenie dla przyszłości Polski”

Kwiecień: Policja od lat potrzebuje wsparcia finansowego

Mieszkańcy średnich miast to najbardziej zadłużona grupa Polaków

Najnowsze

Radio Republika teraz również w aplikacji. Pobierz i słuchaj bez przeszkód!

Księżyc na liście zagrożonych obiektów kultury! Żeby nie ukradli

Donald Trump i Melania Trump na pokładzie Air Force One

Rośnie przemoc wobec chrześcijan

Rząd zablokuje aprzedaż nieletnim e-papierosów bez nikotyny?

Nigeria przyjęta do grupy BRICS. Co jej to da?

Amerykanie uderzyli we flotę cieni. Chiny drogo za to zapłacą

Oni ignorowali chorobę. Sztuczna inteligencja tworzy pierwszy lek