Uroczystości związane z 11. rocznicą katastrofy smoleńskiej. Czerwińska: zachowany będzie pełny reżim sanitarny
W sobotę w całej Polsce odbędą się uroczystości związane z 11. rocznicą katastrofy smoleńskiej. Z uwagi na sytuację epidemiczną większość uroczystości będzie miała charakter kameralny.
Jak informowała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska pierwszym punktem państwowych uroczystości - o godz. 8 - będzie msza święta w kościele seminaryjnym, po której delegacje złożą wieńce pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Placu Piłsudskiego w Warszawie.
W uroczystościach wezmą udział: wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, a także przedstawiciele rządu, Sejmu oraz politycy PiS.
Czerwińska zapowiedziała, że następnie przedstawiciele PiS odwiedzą i złożą kwiaty na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej. Uroczystości zakończą się o godzinie 19 mszą świętą w Archikatedrze Warszawskiej w intencji ofiar katastrofy. Zarówno poranna, jak i wieczorna msza odbędą się w pełnym reżimie sanitarnym, w tym przy ograniczonej liczbie uczestników.
Uroczystości rocznicowe w Sejmie
Uroczystości rocznicowe zaplanowano też w Sejmie. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek i wicemarszałkowie izby uhonorują pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej, składając o godz. 7.30 kwiaty pod sejmowymi tablicami upamiętniającymi: posłów i senatorów, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r., prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego.
Hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej oddadzą także marszałek Senatu Tomasz Grodzki wraz z wicemarszałkami izby.
Tragedia w Smoleńsku
10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.
W związku z pandemią koronawirusa do 18 kwietnia zostały przedłużone obostrzenia epidemiczne. Zgodnie z nimi w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit - jedna osoba na 20 mkw., przy zachowaniu odległości minimum 1,5 m pomiędzy osobami. Ponadto w świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa.