Ukraina. Echa wypowiedzi dowódcy niemieckiej marynarki. Ambasador Anka Feldhusen wezwana do MSZ

Artykuł
Niemiecka ambasador w Kijowie, Anka Feldhusen, została wezwana do ukraińskiego MSZ
Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

MSZ Ukrainy poinformowało w sobotę o wezwaniu do resortu ambasador Niemiec w tym kraju Anki Feldhusen w związku z wypowiedzią dowódcy niemieckiej marynarki wojennej, który stwierdził, że Ukraina nie odzyska anektowanego przez Rosję Krymu.

„Zwrócono uwagę na to, że kategorycznie nie do przyjęcia są wypowiedzi dowódcy marynarki wojennej Niemiec Kaya-Achima Schoenbacha, m.in. dotyczące tego, że Krym nigdy nie powróci do składu Ukrainy i że nasze państwo nie może odpowiadać kryteriom członkostwa w NATO” - przekazał ukraiński resort w komunikacie.

„Wyrażono także głębokie rozczarowanie stanowiskiem rządu Niemiec w sprawie nieprzekazania Ukrainie broni defensywnej” – dodano. Zaznaczono ponadto, że „dziś jak nigdy ważna jest stanowczość i solidarność Ukrainy i partnerów, by powstrzymywać niszczące zamiary Rosji”.

Czytaj: „Bild”: Niemcy planują ewakuację rodzin pracowników ambasady na Ukrainie

Kijów ma nadzieję na dalsze, „bardziej aktywne” stanowisko Niemiec w ramach wsparcia Ukrainy, w tym w kwestii wzmocnienia zdolności obronnych Ukrainy w obliczu zagrożenia masowego rosyjskiego wtargnięcia.

Jak pisze agencja Reutera, dowódca marynarki wojennej Niemiec wiceadmirał Kay-Achim Schoenbach powiedział na nagraniu, które obiegło niemieckie media, że prezydent Rosji Władimir Putin zasługuje na szacunek, a Ukraina nigdy nie odzyska Krymu.

- To, czego on (Putin) chce naprawdę, to szacunek. Mój Boże, obdarzenie kogoś szacunkiem mało kosztuje, a nawet nic... Można łatwo dać mu szacunek, którego żąda i zapewne na który również zasługuje – stwierdził.

Czytaj: Ukraina protestuje przeciwko prokremlowskiej polityce Berlina

Ocenił, że należy zająć się działaniami Rosji w stosunku do Ukrainy, ale dodał, że „Półwysep Krymski już przepadł, nigdy nie wróci, to fakt”.

Szef MSZ Ukrainy napisał w sobotę na Twitterze, że „niedawne oświadczenia Niemiec w sprawie niemożliwości przekazania Ukrainie broni defensywnej, w tym poprzez wydanie pozwolenia na to stronom trzecim, w sprawie braku perspektywy odzyskania Krymu, wahanie, jeśli chodzi o odłączenie Rosji od SWIFT nie odpowiadają poziomowi naszych stosunków i bieżącej sytuacji bezpieczeństwa”.

„Niemieccy partnerzy mają zakończyć takimi słowami i działaniami podkopywać jedność i zachęcać Władimira Putina do nowej napaści na Ukrainę” - dodał.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy