„Bild”: Niemcy planują ewakuację rodzin pracowników ambasady na Ukrainie

Artykuł
Protesty przeciwko uruchomieniu Nord Stream 2 przed niemiecką ambasadą w Kijowie
Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Coraz bardziej prawdopodobna staje się wojna między Ukrainą a Rosją - pisze w sobotę dziennik „Bild”. Według informacji gazety niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych pracuje nad planem ewakuacji dla krewnych pracowników ambasady niemieckiej na Ukrainie.

Zgodnie z planem powinni oni zostać wywiezieni z kraju, jeśli sytuacja ulegnie dalszemu pogorszeniu - pisze „Bild”.

Z kolei dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” w kontekście tej informacji przypomina, że „wcześniej ze strony Stanów Zjednoczonych pojawiły się doniesienia o konkretnych planach ewakuacji. Według Fox News Departament Stanu USA poprosił członków rodzin pracowników ambasady USA na Ukrainie o rozpoczęcie ewakuacji w poniedziałek. W ciągu najbliższego tygodnia Departament Stanu będzie również zachęcał Amerykanów do opuszczenia Ukrainy lotami komercyjnymi, «dopóki są jeszcze dostępne»”.

Czytaj: USA ewakuują rodziny pracowników ambasady na Ukrainie

Wieczorem na medialne doniesienia oficjalnie zareagowało niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych - pisze „Bild”, cytując oświadczenie MSZ. „Bardzo uważnie obserwujemy sytuację w zakresie bezpieczeństwa pracowników naszych misji zagranicznych na Ukrainie i jesteśmy w ścisłym kontakcie z naszymi partnerami w UE i na szczeblu międzynarodowym. Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie podejmuje obecnie żadnych działań w celu zmniejszenia liczby pracowników ambasady lub członków (ich) rodzin” – oświadczyło niemieckie ministerstwo.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy