Szpital na Okęciu wznowi działalność. MZ: 10 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19

Artykuł
Fot. PAP/EPA/Paolo Salmoirago

Do dyspozycji jest teraz w kraju ok. 10 tys. łóżek covidowych, w kolejnych dniach uruchomimy kolejne 10 tys. – poinformował w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zapowiedział, że Szpital Tymczasowy COVID Okęcie wznowi działalność.

„Liczba osób, które są przyjmowane do szpitali jest dość duża, także osób, które wymagają respiratorów. Nasze plany, przygotowane razem z wojewodami, powodują, że uruchamiamy coraz to nowe łóżka covidowe, kolejne oddziały. Kolejne szpitale tymczasowe także będą uruchamiane, aby łóżek wystarczyło dla wszystkich pacjentów” – powiedział w Polsat News Kraska.

„W tej chwili mamy ponad 5 tys. pacjentów na łóżkach covidowych, do dyspozycji mamy ich w kraju 10 tys. W kolejnych dniach uruchamiamy kolejne 10 tys. łóżek dla pacjentów z COViD-19” – przekazał.

Wiceminister, pytany o sytuację w Szpitalu Południowym w Warszawie, podał, że jest praktycznie zapełniony pacjentami, w większości spoza stolicy, lecz z terenu Mazowsza.

„Mieszkańcy Warszawy wyszczepili się i nie chorują w takich ilościach jak pacjenci Mazowsza. Sytuacja jest poważna” – ocenił.

Kraska przekazał, że „w uzgodnieniu z ministrem obrony zapadła decyzja, by uruchomić szpital tymczasowy MON-owski, na lotnisku – ten, który poprzednio działał”.

Dla pacjentów z COVID-19 przygotowane są 9494 łóżka i 964 respiratory. Ministerstwo podało w poniedziałek, że w szpitalach są 5042 osoby z COVID-19, w tym 444 pacjentów podłączonych do respiratorów.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy