Japonia złagodziła w piątek rygorystyczne przepisy dotyczące eksportu broni, dążąc do zacieśnienia więzi w zakresie bezpieczeństwa z krajami o podobnych poglądach - podała w piątek agencja Kyodo.
To pierwsza tak poważna zmiana w japońskim systemie eksportu broni od 2014 roku, kiedy to kraj zniósł politykę embarga.
Zgodnie ze zmienionymi Trzema Zasadami Transferu Sprzętu i Technologii Obronnych oraz wytycznymi dotyczącymi ich wdrażania, rząd zezwolił na wysyłanie broni wyprodukowanej w Japonii na podstawie zagranicznej licencji, w tym gotowych produktów i komponentów, do kraju, w którym znajduje się licencjodawca.
W następstwie zmiany przepisów Japonia zdecydowała się dostarczyć Stanom Zjednoczonym pociski rakietowe Patriot, produkowane w kraju na licencji amerykańskich firm.
Nowelizacja umożliwia również krajowi sprzedaż części broni, pod warunkiem, że komponenty same w sobie nie są śmiercionośne, takie jak silniki myśliwców odrzutowych, oraz dostarczanie sprzętu obronnego krajom broniącym się przed inwazjami naruszającymi prawo międzynarodowe, takim jak Ukraina.
Dostarczanie produktów opracowanych wspólnie z międzynarodowymi partnerami do krajów trzecich nie zostało jeszcze zatwierdzone, ponieważ partie rządzące Japonią nie osiągnęły porozumienia w tej sprawie, co spowodowało niepewność co do wspólnego projektu rozwoju myśliwców z Wielką Brytanią i Włochami - informuje agencja.
Chociaż Japonia nadal nie może eksportować śmiercionośnej broni do krajów, w których doszło do ataków zbrojnych, może pośrednio wspierać Ukrainę, dostarczając amunicję krajom zachodnim, które zapewniają Kijowowi pomoc wojskową od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku - dodano.
Według zmienionych przepisów eksport sprzętu i technologii obronnych jest "kluczowym instrumentem polityki zapewniającym pokój i stabilność, zwłaszcza w regionie Indo-Pacyfiku, w celu powstrzymania jednostronnych zmian status quo przy użyciu siły" i jest niezbędny do stworzenia "pożądanego środowiska bezpieczeństwa".
Przepisy zostały złagodzone na podstawie propozycji złożonej na początku tego miesiąca przez Partię Liberalno-Demokratyczną premiera Fumio Kishidy i jej koalicjanta, partię Komeito.
Ponieważ Japonia, Wielka Brytania i Włochy zamierzają wspólnie opracować myśliwiec nowej generacji do 2035 roku, administracja Kishidy próbuje znieść zakaz eksportu wspólnie opracowanych produktów do innych krajów.