Istnieją wyraźne związki między zanieczyszczeniem powietrza, a zapadalnością na COVID-19 i śmiertelnością. To rezultaty badań naukowców z Włoch.
Już wcześniej pojawiały się spekulacje, że ryzyko związane z obecnością SARS-CoV-2 może zależeć od ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza, szczególnie na cząstki stałe.
Autorzy publikacji, która ukazała się w piśmie „Environmental Pollution” sprawdzili krótkoterminowe związki między schorzeniem a jakością powietrza.
Badanie pod kierunkiem naukowców z Euro-Mediterranean Center on Climate Change (CMCC) Foundation polegało głównie na sprawdzeniu stężenia cząstek stałych PM10, PM2,5 i tlenku azotu (NO) w różnych częściach Włoch.
Dane te zestawiono następnie z danymi nt. zachorowalności i śmiertelności.
- Nasze wyniki wskazują na średnią lub wysoką korelację pomiędzy liczbą dni ze stężeniami PM10, PM2,5 i NO przekraczającymi roczne limity a zapadalnością na COVID-19, śmiertelnością i umieralnością dla wszystkich 107 przebadanych rejonów. Jednocześnie słaba lub średnia korelacja była dostrzegalna, gdy analizę ograniczyliśmy do czterech najbardziej dotkniętych chorobą regionów Północnych Włoch (Lombardii, Piemontu, Emilii-Romanii i Wenecji Euganejskiej) – podkreślił jeden z autorów badania prof. Giovanni Aloisio z Uniwersytetu w Salento.
Naukowcy zwracają też uwagę, że sam wpływ zmian klimatu na zdrowie ludzi wymaga dalszych badań.