Przejdź do treści
12:30 Większość Polaków popiera Ruch Obrony Granic - jak wynika z sondażu pracowni Opinia24, aż 54% Polaków ocenia pozytywnie obywatelskie patrole na granicy z Niemcami, z czego 30% uznaje je za „zdecydowanie dobrą inicjatywę”
11:20 Warszawa: Prezydent elekt Karol Nawrocki spotkał się dzisiaj z współprzewodniczącym Partii Razem Adrianem Zandbergiem - jak poinformował na konferencji lider Razem, rozmawiano o asystencji społecznej, dopłatach do kredytów oraz polityce mieszkaniowej
9:45 Francja: Kolejny pożar na południu Francji, tym razem w miejscowości Martigues - prawie tysiąc strażaków walczy z żywiołem
08:40 Bruksela: Ambasadorowie państw członkowskich przy Unii Europejskiej w piątek rano osiągnęli porozumienie w sprawie 18. pakietu sankcji wobec Rosji - decyzja ma zostać potwierdzona na zaplanowanym również na piątek posiedzeniu ministrów ds. UE
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Druzowie mają problem z Syrią. Izrael na razie nie komentuje

Źródło: Druzowie wolą do Izraela - x.com/@JakDziedzic

Coraz więcej liderów społeczności druzyjskich z Bliskiego Wschodu zwraca się do Izraela z prośbą o ochronę Druzów mieszkających w południowo-zachodniej Syrii, szczególnie na Wzgórzach Golan oraz w mieście As-Suwajda.

Apel ten pojawia się w kontekście rosnącej niestabilności i obaw o bezpieczeństwo w regionie.

As-Suwajda, miasto liczące około 120 000 mieszkańców, jest w większości zamieszkane przez Druzów, ale znaczącą część ludności stanowi także społeczność greckoprawosławna. Historycznie As-Suwajda była centrum kultury i tożsamości druzyjskiej, jednak trwający konflikt w Syrii sprawił, że region ten stał się podatny na zagrożenia zewnętrzne, zwłaszcza ze strony ugrupowań islamistycznych.

Przedstawiciele sześciu druzyjskich wiosek z południowo-zachodniej Syrii spotkali się niedawno, aby wydać wspólne oświadczenie, w którym wyrazili chęć przejścia pod zarząd Izraela, zamiast pozostawać pod rządami islamistów. To spotkanie stanowi ważny moment dla społeczności druzyjskiej, która od dawna stara się zachować swoją niezależność i ochronić swoje dziedzictwo kulturowe.

Izrael, który historycznie utrzymuje złożone relacje z Druzami, jak dotąd nie zajął oficjalnego stanowiska w tej sprawie. Jednak te apele podkreślają rosnącą desperację wśród mniejszości w Syrii, które szukają bezpieczeństwa i stabilności w obliczu przedłużającego się konfliktu.

Sytuacja ta uwypukla szersze wyzwania, przed którymi stoją Druzi i inne grupy mniejszościowe w regionie, starając się znaleźć równowagę między zachowaniem autonomii kulturowej a zapewnieniem przetrwania w niestabilnym krajobrazie politycznym. To również sygnał dla społeczności międzynarodowej, że jej zaangażowanie w procesj pokojowy w Syrii będzie wymagało błyskotliwej roztropności, zaś zaniechania na tym polu i pozostawienie Syrii samej sobie, może doprowadzić do pozornego pokoju na Bliskim Wschodzie.

Źródło: Republika

 

Wiadomości

TVP Info w likwidacji rozbawiło Polaków do łez. Zrobili Jerzego Urbana… selekcjonerem reprezentacji

Tarnów. Historia hotelu ,,U Jana''

Politycy PiS na konferencji: wraca Tusk, wraca bezrobocie

Prezydent Czech podpisał ustawę delegalizującą propagandę komunistyczną

Maria Walewska - ofiara miłości

Spotkanie Zandberga z Nawrockim. Tematem asystencja i mieszkania

Dramatyczna sytuacja aresztowanego w sprawie RARS. Mężczyzna może stracić wzrok, prokurator lekceważy jego chorobę

Transferowy hit? Rashford chce grać dla Barcelony

Gosek: prokuratura nie jest od tego aby liczyć głosy - od tego są komisje wyborcze

W tajemnicy przed światem rząd Niemiec deportuje Afgańczyków. Tajna operacja z Lipska

Rozmowa Zandberga z prezydentem elektem Karolem Nawrockim

Polska pod presją migracyjną. Tarczyński domaga się zapory i wojska

Tusk się wścieknie? Przewodnicząca KRS o zaprzysiężeniu Nawrockiego

34 lata od śmierci Michała Falzmanna. Ujawnił kulisy afery FOZZ

Gosek o grze Tuska w sprawie wyborów: to działanie na szkodę państwa

Najnowsze

TVP Info w likwidacji rozbawiło Polaków do łez. Zrobili Jerzego Urbana… selekcjonerem reprezentacji

Maria Walewska - ofiara miłości

Spotkanie Zandberga z Nawrockim. Tematem asystencja i mieszkania

Dramatyczna sytuacja aresztowanego w sprawie RARS. Mężczyzna może stracić wzrok, prokurator lekceważy jego chorobę

Transferowy hit? Rashford chce grać dla Barcelony

Tarnów. Historia hotelu ,,U Jana''

Politycy PiS na konferencji: wraca Tusk, wraca bezrobocie

Prezydent Czech podpisał ustawę delegalizującą propagandę komunistyczną