Wierni wzięli udział w uroczystościach w Bazylice Grobu Pańskiego. Pozwoliły na to masowe szczepienia w Izraelu
Uroczystości w jerozolimskiej Bazylice Grobu Pańskiego, rozpoczynające Wielki Tydzień, odbyły się w tym roku z udziałem wiernych. Pozwoliła na to polepszająca się sytuacja epidemiczna w Izraelu, do czego przyczynił się program masowych szczepień. W zeszłym roku, z powodu epidemii koronawirusa, uroczystości odbyły się bez udziału wiernych.
- Przesłaniem Wielkanocy jest życie i miłość, pomimo wszystkich oznak śmierci, koronawirusa i pandemii, wierzymy w siłę miłości i życia - podkreślił łaciński patriarcha Jerozolimy arcybiskup Pierbattista Pizzaballa.
Procesja z udziałem duchownych i wiernych
- W zeszłym roku Wielkanoc była straszna, bez udziału wiernych, drzwi świątyni były zamknięte. W tym roku jest znacznie lepiej, drzwi są otwarte, nie ma zbyt wielu ludzi, ale mamy nadzieję, że sytuacja się poprawi - powiedział agencji Reutera arcybiskup.
W podniosłej atmosferze Pizzaballa poprowadził procesję z Góry Oliwnej na jerozolimskie Stare Miasto - relacjonuje agencja. Towarzyszyło mu kilkudziesięciu ubranych w maseczki duchownych i wiernych, którzy trzymali gałęzie palmowe i oliwne.
W Izraelu zaszczepiono ponad połowę dorosłych
W Izraelu dwie dawki szczepionki przeciwko Covid-19 przyjęła już ponad połowa dorosłych. W związku z tym złagodzono część przeciwepidemicznych ograniczeń, zezwalając na zbieranie się w świątyniach małych grup wiernych, przy zachowaniu odległości między modlącymi się.
Niedziela Palmowa otwiera Wielki Tydzień przygotowujący do najważniejszego dla chrześcijan święta, Zmartwychwstania Pańskiego. W czasie liturgii wspominany jest uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, poprzedzający jego mękę i śmierć na krzyżu. W tym roku katolicy obchodzą Wielkanoc 4 kwietnia, prawosławni - 2 maja.
Położona na jerozolimskim Starym Mieście Bazylika Grobu Pańskiego jest w tradycji chrześcijańskiej czczona jako miejsce ukrzyżowania i pochówku Jezusa. Świątynia pozostaje we współposiadaniu kilku Kościołów chrześcijańskich, by nie wyróżniać żadnego z nich klucze do bazyliki zostały powierzone muzułmanom.