Nowy koronawirus nietoperzy odkryty w Chinach. Obawy o pandemię

Odkrycie nowego koronawirusa u nietoperzy w Chinach wywołało falę zaniepokojenia w związku z potencjalnym ryzykiem nowej pandemii.
Wirus, nazwany HKU5-CoV-2, wykazuje podobieństwo do SARS-CoV-2, wirusa odpowiedzialnego za COVID-19. Zgodnie z raportem opublikowanym w "South China Morning Post", oba wirusy celują w ten sam ludzki receptor, enzym konwertujący angiotensynę 2 (ACE2).
Badania wskazują, że HKU5-CoV-2 może potencjalnie prowadzić do transmisji między ludźmi, a nawet do przenoszenia międzygatunkowego.
Zespół badawczy, kierowany przez Zheng-Li Shi z Guangzhou Laboratory w Guangdong, Chiny, opublikował swoje odkrycia w czasopiśmie naukowym "Cell" 18 lutego. Shi, znana również jako "batwoman", pracowała w Wuhan Institute of Virology, który był przedmiotem intensywnego dochodzenia jako potencjalne źródło COVID-19.
To badanie ujawnia odrębną linię HKU5-CoV u nietoperzy, która efektywnie wykorzystuje ludzki ACE2 i podkreśla ich potencjalne ryzyko zoonotyczne - napisali naukowcy w swoim raporcie.
Badacze z Guangzhou Academy of Sciences, Wuhan University i Wuhan Institute of Virology również przyczynili się do powstania publikacji.
Testy laboratoryjne wykazały, że HKU5-CoV-2 jest w stanie infekować ludzkie komórki oraz sztucznie hodowane tkanki płuc i jelit.
Dr Marc Siegel, profesor medycyny klinicznej w NYU Langone Health, podkreślił, że nietoperze są znanymi nosicielami różnych gatunków koronawirusów.
Ten konkretny szczep ma zdolność wiązania się z tym samym receptorem w płucach, nosie i drogach oddechowych, który umożliwił SARS-CoV-2 (COVID-19) infekowanie ludzi – istnieje więc szansa na tak zwane przeniesienie zoonotyczne, gdzie ten wirus mógłby również zainfekować ludzi i przenosić się z człowieka na człowieka - powiedział dr Siegel.
Zaznaczył jednak, że ryzyko takiego scenariusza pozostaje "bardzo niskie", ponieważ wiązanie wirusa jest słabsze, a sam wirus jest "znacznie mniej potężny" niż SARS-CoV-2.
Dr Siegel zaapelował o zachowanie spokoju i unikanie paniki w obliczu nowego zagrożenia.
Nawet kontynuując badania nad potencjalnymi patogenami ludzkimi i przygotowując się na ewentualne pandemie, bardzo ważne jest, abyśmy nie ulegali strachowi - stwierdził. - Pandemia COVID jest najgorszą od stulecia, ale to nie znaczy, że kolejna zaraz ma się wydarzyć z powodu ptasiej grypy lub tego wirusa, czy czegokolwiek innego.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Polecamy Rekonstrukcja rządu
Wiadomości
Najnowsze

Dziewięć osób rannych po wypadku busa. Wszyscy trafili do szpitala

IMGW ostrzega przed burzami. Zagrożonych nimi jest 12 województw

Lis znów wścieka się na Hołownię. "Idź już chłopcze w cholerę, bo już żałosny i nudny jesteś"

Cały internet to widział. Teraz Kristin Cabot straciła pracę

USA: Polityka Trumpa radykalnie ograniczyła nielegalną imigrację. Teraz czas na deportacje

Lewandowski składa wniosek do prokuratury o przesłuchanie Hołowni. Chodzi o ujawnienie nacisków, by przeprowadził zamach stanu
