Przejdź do treści
17:50 Prezydent Andrzej Duda do funkcjonariuszy SG: przepraszam za przykrości, których doznaliście ze strony naszych rodaków
16:50 NASZ NEWS: PSL i Polska 2050 forsują zmianę premiera Donalda Tuska na Radosława Sikorskiego - dzisiaj spotkanie liderów "koalicji 13 grudnia"
16:44 Ukraina: Prezydenci Ukrainy i Stanów Zjednoczonych, Wołodymyr Zełenski i Donald Trump, przeprowadzili „bardzo ważną i treściwą rozmowę” – powiadomił w piątek szef kancelarii szefa państwa ukraińskiego
16:24 MSZ przekazało ambasadzie Rosji notę, w której stanowczo zaprotestowało przeciwko atakom lotniczym na ludność Ukrainy - poinformował w piątek polski resort dyplomacji
16:05 Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zwiększającą limit przychodów przy zwolnieniu z VAT
15:23 Warszawa: Adam Bodnar ściga opozycję, tym razem posła i byłego ministra Antoniego Macierewicza - skierował do Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu w związku z podkomisją ds. zbadania katastrofy smoleńskiej
14:40 Niemcy: 23 osoby zostały ranne w wypadku autokaru na autostradzie około 100 km na północ od Berlina. Na pokładzie znajdowały się co najmniej trzy osoby z obywatelstwem Polski
Wydarzenie Piotrków Trybunalski, ul. Przemysłowa 48, 5 lipca (sobota), godz. 14:00–19:00 - Zbiórka podpisów pod referendum z udziałem europosła Tobiasza Bocheńskiego
Klub „Gazety Polskiej” w Elblągu II, zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką oraz europosłem Maciejem Wąsikiem. Wydarzenie odbędzie się dziś (piątek) o godz. 17.00 w Hotelu Focus na Starym Mieście
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim Zaprasza 6.07 (niedziela) o godz. 19.00 na Rynek Trybunalski na plenerowe spotkanie z europosłem Dominikiem Tarczynskim! 
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Portugalia: Ruch sprzeciwu wobec dzikich lokatorów działa już w Portugalii

Źródło: canva.com

W Lizbonie zaczęła działać pierwsza firma usuwająca dzikich lokatorów, tzw. okupas. Przykład przyszedł z Hiszpanii, gdzie okupowanie cudzych mieszkań, m.in. przez imigrantów, stało się poważnym problemem społecznym, a właściciele – w obliczu bezradności sądów – wzięli sprawy w swoje ręce.

Zajmowali "puste" domy

„Okupas" to hiszpański termin odnoszący się do dzikich lokatorów, którzy bezprawnie zajmują cudze nieruchomości. W latach 80-tych zjawisko przywłaszczana sobie cudzych domów – „bo stały puste” – było w Hiszpanii reakcją na brak mieszkań i spekulacji nieruchomościami, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie ceny wynajmu i sprzedaży gwałtownie rosły. Jednak od 2018 roku, kiedy lewicowe rządy zaczęły wprowadzać przepisy w ramach tzw. ley okupas, niemal uniemożliwiające szybką eksmisję dzikich lokatorów, liczba przypadków nielegalnego przywłaszczenia nieruchomości zaczęła rosnąć i budzić coraz większy społeczny sprzeciw.

Anti Okupas to jedna z wielu hiszpańskich firm specjalizujących się w usuwaniu niechcianych lokatorów (tzw.„okupas”) z nielegalnie zajętych nieruchomości. Na żądanie właścicieli Anti Okupas Group wyrzuca także niepłacących najemców (hiszp. inquiokupas). Firma ta ma oddziały m.in. w Andaluzji, Walencji, Barcelonie, Madrycie, Galicji oraz na Balearach i kieruje się hasłem „jeśli prawo nie działa, działamy my”.

Jak podaje strona internetowa Anti Okupas Group, jej celem jest „świadczenie specjalistycznych usług w zakresie szybkich i skutecznych eksmisji osób zajmujących nielegalnie nieruchomości w celu ochrony własności klientów”. W Hiszpanii firma działa od 5 lat i chwali się, że „odzyskała” tam 3800 nieruchomości.

Chronieni przez prawo

Jak informował m.in. portal infobae.com, choć prawo określało procedury eksmisji, były one w Hiszpanii długie i skomplikowane. Podstawowym problemem hiszpańskich właścicieli był zakaz wydalenia dzikiego lokatora bez wcześniejszego postępowania prawnego. Do czasu rozstrzygnięcia sprawy na drodze sądowej „okupas” byli więc chronieni i mogli nadal mieszkać na przykład w luksusowym apartamencie, do którego się nielegalnie wprowadzili. Sprawy okupas ciągnęły się najczęściej miesiącami.

Firmy takie jak Anti Okupas Group, czy Okupas Fuera, oferujące prawowitym właścicielom nieruchomości szybką eksmisję dzikich lokatorów, pojawiły się w Hiszpanii w odpowiedzi na bezradność sądów i policji. Ich metody mogą jednak budzić wątpliwości.

Usuwanie okupas

Anti Okupas przekonuje w swoich materiałach reklamowych, że zawsze stosuje się do przepisów prawa, jednak z filmów publikowanych przez nią samą, np. na Tiktoku, wynika, że niechciani lokatorzy są często przez jej pracowników powalani na ziemię i skuwani kajdankami. Na jednym z dostępnych w sieci filmików widać na przykład, jak dwóch mężczyzn w koszulkach z napisem Antiokupas rozmawia przez drzwi z lokatorem, po czym je wyważa i straszy go wyrzuceniem przez okno.

Jak wynika z informacji dziennika „Público”, portugalska prokuratura prowadzi już dochodzenie w sprawie działań hiszpańskiej firmy i twierdzi, że tego typu aktywność jest w Portugalii przestępstwem.

Interwencje policji

W Hiszpanii podjęto ostatnio legalne próby zwalczania okupas. W kwietniu br. weszło w życie nowe prawo, które ma przyspieszać postępowania sądowe w przypadkach wtargnięcia na teren prywatny i włamania do domu. Sprawy sądowe nie powinny teraz trwać dłużej niż 15 dni. 

Zgodnie z nowelizacją Kodeksu Karnego, za włamanie (hiszp. allanamiento de morada), czyli nielegalne zajęcie domu, który stanowi stałe miejsce zamieszkania danej osoby lub uzurpację (hiszp. usurpación), czyli bezprawne zajęcie domu, który nie jest stałym miejscem zamieszkania właściciela, grozi teraz kara do 3 lat więzienia. W przypadku włamania na teren prywatny policja może też podjąć natychmiastowe działania. Jeżeli nieruchomość była zajmowana krócej niż 48 godzin, możliwa jest nawet ekspresowa eksmisja.

 

Źródło: Republika, PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

 

Wiadomości

Joanna Kołaczkowska zmaga się z nowotworem. "To wydarzyło się nagle. Sytuacja jest poważna" – mówi Robert Górski

Historyczny debiut Polek na Euro. Dzisiaj starcie z Niemkami

FAZ o Niemcach: Zapomnieli o polskich ofiarach II wojny światowej

Prezydent Duda odwiedził funkcjonariuszy na granicy z Białorusią

Bąkiewicz: Państwo nie działa. Granica to porażka rządu Tuska

[NASZ NEWS] Premiera Tuska zastąpi Radosław Sikorski? Tego chcą koalicjanci

Real Madryt rekordzistą zarobków w Klubowych Mistrzostwach Świata

Renta wdowia może odebrać czternastkę. Seniorzy w pułapce ZUS

Diogo Jota zginął w wypadku z bratem. Znamy ustalenia śledztwa, pogrzeb w sobotę

Premier uruchamia środki dla pogorzelców z Ząbek. Doraźnie po 8 tys.

Ozdoba: prof. Cenckiewicz zawsze opowiadał się za prawdą i bronił Rzeczpospolitej

Tak jak za komuny. Antoni Macierewicz atakowany przez reżim Tuska

Jakubiak przypomina Nawrockiemu, że obiecał ujawnienie tajnego aneksu WSI: musimy oczyścić szeregi prawej strony [WIDEO]

Grand Chess Tour w Zagrzebiu: Duda tuż za Gukeshem

Stanęło metro, nie działają bankomaty, ludzie utknęli w windach. Blackout sparaliżował Pragę

Najnowsze

Joanna Kołaczkowska zmaga się z nowotworem. "To wydarzyło się nagle. Sytuacja jest poważna" – mówi Robert Górski

Bąkiewicz: Państwo nie działa. Granica to porażka rządu Tuska

[NASZ NEWS] Premiera Tuska zastąpi Radosław Sikorski? Tego chcą koalicjanci

Real Madryt rekordzistą zarobków w Klubowych Mistrzostwach Świata

Renta wdowia może odebrać czternastkę. Seniorzy w pułapce ZUS

Historyczny debiut Polek na Euro. Dzisiaj starcie z Niemkami

FAZ o Niemcach: Zapomnieli o polskich ofiarach II wojny światowej

Prezydent Duda odwiedził funkcjonariuszy na granicy z Białorusią