Przejdź do treści
Republika Krzysztof Bosak będzie gościem "Poranka" w Radiu Republika w piątek 13.06, o godzinie 7.08
22:08 Indie: linie lotnicze Air India potwierdziły, że w katastrofie Boeinga 787-8 Dreamliner, która wydarzyła się w mieście Ahmadabad, zginęło 241 osób. Na pokładzie były 242 osoby, katastrofę przeżył jeden pasażer
22:03 USA: senator Demokratów Alex Padilla został siłą wyprowadzony i zakuty w kajdanki przez policję podczas konferencji prasowej szefowej ministerstwa bezpieczeństwa krajowego Kristi Noem w Los Angeles
21:04 USA: prezydent Donald Trump poinformował, że od minionej nocy po jego "złotą kartę" pobytową zgłosiło się 15 tys. osób. Ogłoszony przez przywódcę USA program pozwala na osiedlenie się tam każdemu, kto zainwestuje tam 5 mln dolarów
20:11 Niemcy: wicekanclerz odrzuca wezwanie do wznowienia rozmów z Rosją
20:10 Polska: Robert Lewandowski zeznawał siedem godzin w sprawie sporu z Cezarym Kucharskim
20:00 Media: USA obawiają się, że jeśli Izrael zbombarduje Iran, może dojść do zmasowanego odwetu
19:51 Belgia: rośnie liczba nieletnich ulegających radykalizacji i grożących atakami terrorystycznymi
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem. 16 czerwca, godz. 18:00. Hotel i Restauracja "Pelikan" ul. Wierzbińska 58, Aleksandrów Łódzki
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej POZNAŃ zaprasza na PROTEST W OBRONIE PRAWORZĄDNOŚCI z udziałem sędziów, prokuratorów oraz adwokatów z całej Polski i zagranicy. 13 czerwca, godz. 15:00, przed Sądem Okręgowym ul. Hejmowskiego 2 Poznań
Wydarzenia Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Tryb. zbiera podpisy poparcia dla referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej imigracji Piotrków ul. Konarskiego. Poniedziałek-piątek w godz. 11-18
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Portugalia: Ruch sprzeciwu wobec dzikich lokatorów działa już w Portugalii

Źródło: canva.com

W Lizbonie zaczęła działać pierwsza firma usuwająca dzikich lokatorów, tzw. okupas. Przykład przyszedł z Hiszpanii, gdzie okupowanie cudzych mieszkań, m.in. przez imigrantów, stało się poważnym problemem społecznym, a właściciele – w obliczu bezradności sądów – wzięli sprawy w swoje ręce.

Zajmowali "puste" domy

„Okupas" to hiszpański termin odnoszący się do dzikich lokatorów, którzy bezprawnie zajmują cudze nieruchomości. W latach 80-tych zjawisko przywłaszczana sobie cudzych domów – „bo stały puste” – było w Hiszpanii reakcją na brak mieszkań i spekulacji nieruchomościami, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie ceny wynajmu i sprzedaży gwałtownie rosły. Jednak od 2018 roku, kiedy lewicowe rządy zaczęły wprowadzać przepisy w ramach tzw. ley okupas, niemal uniemożliwiające szybką eksmisję dzikich lokatorów, liczba przypadków nielegalnego przywłaszczenia nieruchomości zaczęła rosnąć i budzić coraz większy społeczny sprzeciw.

Anti Okupas to jedna z wielu hiszpańskich firm specjalizujących się w usuwaniu niechcianych lokatorów (tzw.„okupas”) z nielegalnie zajętych nieruchomości. Na żądanie właścicieli Anti Okupas Group wyrzuca także niepłacących najemców (hiszp. inquiokupas). Firma ta ma oddziały m.in. w Andaluzji, Walencji, Barcelonie, Madrycie, Galicji oraz na Balearach i kieruje się hasłem „jeśli prawo nie działa, działamy my”.

Jak podaje strona internetowa Anti Okupas Group, jej celem jest „świadczenie specjalistycznych usług w zakresie szybkich i skutecznych eksmisji osób zajmujących nielegalnie nieruchomości w celu ochrony własności klientów”. W Hiszpanii firma działa od 5 lat i chwali się, że „odzyskała” tam 3800 nieruchomości.

Chronieni przez prawo

Jak informował m.in. portal infobae.com, choć prawo określało procedury eksmisji, były one w Hiszpanii długie i skomplikowane. Podstawowym problemem hiszpańskich właścicieli był zakaz wydalenia dzikiego lokatora bez wcześniejszego postępowania prawnego. Do czasu rozstrzygnięcia sprawy na drodze sądowej „okupas” byli więc chronieni i mogli nadal mieszkać na przykład w luksusowym apartamencie, do którego się nielegalnie wprowadzili. Sprawy okupas ciągnęły się najczęściej miesiącami.

Firmy takie jak Anti Okupas Group, czy Okupas Fuera, oferujące prawowitym właścicielom nieruchomości szybką eksmisję dzikich lokatorów, pojawiły się w Hiszpanii w odpowiedzi na bezradność sądów i policji. Ich metody mogą jednak budzić wątpliwości.

Usuwanie okupas

Anti Okupas przekonuje w swoich materiałach reklamowych, że zawsze stosuje się do przepisów prawa, jednak z filmów publikowanych przez nią samą, np. na Tiktoku, wynika, że niechciani lokatorzy są często przez jej pracowników powalani na ziemię i skuwani kajdankami. Na jednym z dostępnych w sieci filmików widać na przykład, jak dwóch mężczyzn w koszulkach z napisem Antiokupas rozmawia przez drzwi z lokatorem, po czym je wyważa i straszy go wyrzuceniem przez okno.

Jak wynika z informacji dziennika „Público”, portugalska prokuratura prowadzi już dochodzenie w sprawie działań hiszpańskiej firmy i twierdzi, że tego typu aktywność jest w Portugalii przestępstwem.

Interwencje policji

W Hiszpanii podjęto ostatnio legalne próby zwalczania okupas. W kwietniu br. weszło w życie nowe prawo, które ma przyspieszać postępowania sądowe w przypadkach wtargnięcia na teren prywatny i włamania do domu. Sprawy sądowe nie powinny teraz trwać dłużej niż 15 dni. 

Zgodnie z nowelizacją Kodeksu Karnego, za włamanie (hiszp. allanamiento de morada), czyli nielegalne zajęcie domu, który stanowi stałe miejsce zamieszkania danej osoby lub uzurpację (hiszp. usurpación), czyli bezprawne zajęcie domu, który nie jest stałym miejscem zamieszkania właściciela, grozi teraz kara do 3 lat więzienia. W przypadku włamania na teren prywatny policja może też podjąć natychmiastowe działania. Jeżeli nieruchomość była zajmowana krócej niż 48 godzin, możliwa jest nawet ekspresowa eksmisja.

 

Źródło: Republika, PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

 

Wiadomości

Morze Kaspijskie "w depresji". Czy to wpływ zmian klimatycznych?

Emmanuel Macron: Nie możemy czekać na decyzje UE

Smaszcz odebrała statuetkę i rzuciła nią o ziemię! Takiej dramy na gali Pudelka nikt się nie spodziewał

Bodnar chce ponownego liczenia głosów. Wystąpił do SN

Siatkówka: Kamila Witkowska przyłapana na dopingu. Była reprezentantka Polski zawieszona na 8 miesięcy

Kierwiński szefem Najwyższej Izby Kontroli? Sensacyjne doniesienia

Polska – Japonia w Lidze Narodów: Zacięty bój i drugie zwycięstwo biało-czerwonych

Walka polityków PO o względy Tuska. Gorąca debata w programie „W Punkt”

Belgia wprowadza VAR z AI. Rewolucja technologiczna w Jupiler Pro League

Wotum zaufania dla Tuska. Fogiel mówi o "koalicji strachu", Połuboczek przewiduje, że "coś się wydarzy po wakacjach"

Blanka Lipińska zaszalała! Odważne cięcie i trwała: "Jak odpadną, to trudno"

Sezon na truskawki — pomysły na pyszne domowe desery

Bodnar zajął stanowisko ws. Sądu Najwyższego. Prokurator Generalny nie uznaje Izby Kontroli Nadzwyczajnej

Nowa Nadzieja do likwidacji? PKW nie odpuszcza partii Mentzena

Giertych i Sienkiewicz chcą ponownego przeliczenia głosów po wyborach

Najnowsze

Morze Kaspijskie "w depresji". Czy to wpływ zmian klimatycznych?

Siatkówka: Kamila Witkowska przyłapana na dopingu. Była reprezentantka Polski zawieszona na 8 miesięcy

Kierwiński szefem Najwyższej Izby Kontroli? Sensacyjne doniesienia

Polska – Japonia w Lidze Narodów: Zacięty bój i drugie zwycięstwo biało-czerwonych

Walka polityków PO o względy Tuska. Gorąca debata w programie „W Punkt”

Emmanuel Macron: Nie możemy czekać na decyzje UE

Smaszcz odebrała statuetkę i rzuciła nią o ziemię! Takiej dramy na gali Pudelka nikt się nie spodziewał

Bodnar chce ponownego liczenia głosów. Wystąpił do SN