Przejdź do treści
09:17 Dziś o godz. 15.55 czasu polskiego ma odbyć się pożegnanie załogi Ax-4 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W poniedziałek czworo astronautów, w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, rozpocznie powrót na Ziemię
07:53 IMGW wydał dla całego kraju ostrzeżenia I i II stopnia przed burzami. Najbardziej zagrożone jest woj. śląskie, małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie i łódzkie
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia dla Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

W Australii zakażeń będzie więcej. Premier przeprasza

Źródło: Fot. PAP/EPA/MICK TSIKAS

Premier Australii Scott Morrison przeprosił za powolny program szczepień na Covid-19. Tymczasem najludniejszy stan kraju Nowa Południowa Walia zgłosił największy od 16 miesięcy dobowy wzrost liczby zakażeń (124 przypadki), ostrzegając, że liczba ta najpewniej wzrośnie.

– Przykro mi, że nie udało nam się osiągnąć takich wyników, na jakie liczyliśmy na początku tego roku – powiedział premier. Portal News.com podaje, że szef rządu przeprosił i wziął na siebie odpowiedzialność za powolne tempo szczepień, chociaż wcześniej nie chciał tego uczynić.

W Australii podawane jest niecałe 150 tys. szczepionek dziennie, co pozostawia ją daleko w tyle za innymi rozwiniętymi krajami – wskazuje agencja AP.

Rząd twierdzi, że osiągnie swój cel zaszczepienia dorosłej populacji do końca 2021 roku, gdy miliony dawek szczepionek dotrą w najbliższych tygodniach z firm Pfizer i Moderna.

Tymczasem najludniejszy stan kraju, Nowa Południowa Walia, odnotowała w czwartek 124 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, co jest najwyższym dobowym bilansem od 16 miesięcy; dzień wcześniej zgłoszono tam 110 infekcji. Większość zakażeń odnotowano w stolicy stanu Sydney, która czwarty tydzień pozostaje w reżimie lockdownu.

Szczepionka kluczem do wolności

W stanie Wiktoria, w którym już drugi tydzień obowiązuje nakaz pozostania w domach, odnotowano 26 nowych przypadków, w porównaniu z 22 poprzedniej doby.

– Przewidujemy, że liczba przypadków będzie nadal rosła, zanim zacznie spadać i musimy się na to przygotować – powiedziała premier Nowej Południowej Walii, Gladys Berejiklian.

Największy problem stanowią osoby poruszające się w społeczności przed zdiagnozowaniem; w środę w Nowej Południowej Walii zgłoszono 48 takich przypadków.

Lockdown w Sydney ma zakończyć się 30 lipca, ale Berejiklian powiedziała, że przypadki w społeczności muszą być najpierw bliskie zeru. Wezwała ludzi do zaszczepienia się: Szczepionka jest kluczem do naszej wolności.

Gniew opinii publicznej

W stanie Wiktoria, na południe od Nowej Południowej Walii, wszystkie 26 nowych przypadków było powiązanych ze znanymi łańcuchami przenoszenia, a 24 były poddane kwarantannie przez cały okres zakaźny – poinformowały lokalne władze.

Sąsiedni stan Queensland zamknął swoją granicę z Nową Południową Walią, odcinając jedną z najbardziej uczęszczanych tras w kraju. A stan Australia Południowa, również objęty blokadą, zgłosił dwa nowe przypadki zakażenia SARS-CoV-2.

Australia była powszechnie chwalona za powstrzymanie pandemii w 2020 roku. Ale w tym roku zmagała się z problemem spowolnienia rozprzestrzeniania się wysoce zakaźnego wariantu Delta koronawirusa, nawet przy ponad połowie ok. 25-milionowej populacji objętej tygodniowym lockdownem – zwraca uwagę AP.

Ograniczenia, które zdaniem ministra skarbu (finansów) Josha Frydenberga kosztowały gospodarkę ok. 300 mln dolarów australijskich (220 mln USD) dziennie, oraz prawdopodobieństwo, że pozostaną one w mocy przy niecałych 15 proc. dorosłej w pełni zaszczepionej populacji, podsyciły gniew opinii publicznej – podaje AP.

PAP

Wiadomości

Jak o Wołyniu uczą na Ukrainie? Internauci pokazują przykłady z podręczników

Ligi Narodów. Polskie siatkarki pokonały Bułgarię, teraz czas na Turczynki lub Chinki

Rząd chce wykończyć branżę styropianową?

Europa wciąż cierpi przez politykę migracyjną Merkel. Była kanclerz tymczasem otrzymuje kolejne wyróżnienie

O krok od tragedii na lubuskim jeziorze

Imigracja zalewa Europę. Dane nie zostawiają wątpliwości

"Mamy prawo przetrwać jako naród". Vox zapowiada deportacje milionów imigrantów

Wisienka na torcie: po zwycięstwie gratulacje od gwiazdy "Przyjaciół"

Uraczyła ich wołowiną z grzybkami. Usłyszała wyrok

Murcja: kolejna noc starć z imigrantami w Torre Pacheco

Tragedia na Korfu: Fale porwały rodzinę, matka nie żyje

Polki w finale Mistrzostw Europy! Z Turczynkami o medale

Nowe państwo na mapie świata? Historyczne porozumienie Francji

Trump wprowadzi drakońskie cła na import z UE

Ukraińskie Siły Powietrzne: niemieckie Skynexy "bezbłędnie" niszczą rosyjskie drony

Najnowsze

Jak o Wołyniu uczą na Ukrainie? Internauci pokazują przykłady z podręczników

O krok od tragedii na lubuskim jeziorze

Imigracja zalewa Europę. Dane nie zostawiają wątpliwości

"Mamy prawo przetrwać jako naród". Vox zapowiada deportacje milionów imigrantów

Wisienka na torcie: po zwycięstwie gratulacje od gwiazdy "Przyjaciół"

Ligi Narodów. Polskie siatkarki pokonały Bułgarię, teraz czas na Turczynki lub Chinki

Rząd chce wykończyć branżę styropianową?

Europa wciąż cierpi przez politykę migracyjną Merkel. Była kanclerz tymczasem otrzymuje kolejne wyróżnienie