Przejdź do treści
07:28 Chiny: Środowiska katolickie wysłały gratulacje papieżowi Leonowi XIV
07:00 Polska: Polskie i słowackie służby zlikwidowały fabrykę nielegalnych papierosów, zatrzymano 9 osób
06:25 Ekwador: Pięciu rybaków uratowanych po 55 dniach dryfowania w kutrze na morzu
06:00 Europejskie Centrum Konsumenckie w Polsce: najwięcej skarg na usługi lotnicze
05:59 Zambia: USA wstrzymały coroczną pomoc na leki z powodu ich systematycznej kradzieży
03:01 Brat papieża Leona XIV: Wszyscy mówili mi, że Amerykanin nigdy nie zostanie papieżem
CPAC Polska 2025! Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 26-27 Maj 2025 - Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: https://cpacpolska.pl/
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z europosłem Danielem Obajtkiem, 9 maja, g. 17, Hotel & Restauracja Pelikan, ul. Wierzbińska 58, Aleksandrów Łódzki
Wydarzenia Spotkania z europosłem Patrykiem Jakim. 9 maja Łomianki g. 18:00 Integracyjne Centrum Dydaktyczno Sportowe; 10 maja: Jastrzębie Zdrój g. 13.30 OSP-BZIE, Żory 15:30 rynek ; 11 maja Garwolin g. 17:00 sala ul. Wyszyńskiego
Wydarzenie 10 maja (sobota) o godz. 16:00 - Rynek w Nowym Sączu - Wiec Poparcia dla Karola Nawrockiego, kandydata na prezydenta RP
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Tychy zaprasza do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, 10 maja (sobota), g. 16.30, pl. K.K. Baczyńskiego
Spotkanie 10 maja Karol Nawrocki spotka się z mieszkańcami Białegostoku. Spotkanie, na Rynku Kościuszki, rozpocznie się o godz. 18.00
Wydarzenie Środowiska patriotyczne z Ostródy organizują 9-11 maja IV Patriotyczny Piknik "W obronie krzyża stanę”. Miejscem wydarzenia jest salezjański ośrodek w Ostródzie Kaczorach, a udział wezmą m.in. Sławomir Cenckiewicz, Przemysław Czarnek i Andrzej Śliwka
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Gdańsk II i Banino zapraszają na spotkanie z prof. Andrzejem Nowakiem pt."Tysiąc lat i co dalej? Polska historia i współczesne wyzwania", 12 maja (poniedziałek), g. 18, Sala Akwen, ul. Wały Piastowskie 24, Gdańsk
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Lębork zaprasza na koncert barda Strefy Wolnego Słowa Pawłem Piekarczykiem, 12 maja (poniedziałek), g. 17.00, ul. Krzywoustego 1, świetlica, były budynek ABB, Lębork
Spotkanie Mateusz Morawiecki, Waldemar Buda, Michał Dworczyk, Piotr Müller zapraszają we wtorek, 13 maja, o godz. 18, do Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie (pl. Narutowicza 1A) na "Konwencję prawdziwego Rafała Trzaskowskiego"
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Rawa Mazowiecka II zaprasza na spotkanie z dziennikarzem śledczym TV Republika Piotrem Nisztorem, 13 maja (wtorek), g. 17.30, Miejski Dom Kultury im. Danuty Siedzikówny "Inki", ul. Krakowska 6C, Rawa Mazowiecka
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza na spotkanie otwarte z dziennikarzem TV Republika Karolem Gnatem, 15 maja (czwartek), g. 18, Aula Tygodnika „Niedziela” ul. 3 maja 12, Częstochowa
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” w Ciechocinku zaprasza na spotkanie z redaktorem Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem 15 maja o godz. 18.00 w Restauracji Teatralna (ulica Mikołaja Kopernika 2, Ciechocinek)
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie otwarte z prof. Janem Majchrowskim. 16 maja (piątek), g. 18. Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Ściegiennego 13, Kielce
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Mamy 500 ton złota! – poinformował prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego. Wkrótce będziemy mieli więcej złota niż Europejski Bank Centralny

Turcja się rozpycha. Rosną ambicje Erdogana i konflikty z sąsiadami

Źródło: wikipedia.org

Tureckie ambicje rozszerzenia swych wpływów na Morzu Śródziemnym, powodują nowe napięcia z wieloma krajami na lądzie, w powietrzu i na morzu. Według greckich mediów zachowanie Turcji staje się coraz bardziej agresywne.

Obecnie Turcja wydaje się być wszędzie. Kraj wysłał żołnierzy i syryjskich najemników do Libii, aby wzmocnić walczący rząd w Trypolisie. Mówi, że bombarduje pozycje Partii Pracujących Kurdystanu w północnym Iraku i najechał i okupował północną Syrię.

Pod koniec lipca prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zmienił starożytny kościół Hagia Sophia z muzeum na meczet. Pełen widowiskowości i religijnej symboliki akt otwarcia był odnowieniem tureckiej wojowniczości, której nie widziano od czasów osmańskich. Główny duchowny otworzył przebudowany meczet wymachując mieczem, po czym Erdogan mówił o wyzwoleniu meczetu al-Aksa w Jerozolimie.

Nigdzie ambicje Turcji nie rosną szybciej niż na Morzu Śródziemnym. W listopadzie 2019 roku Turcja podpisała umowę z Trypolisem. Libia jest w trakcie wojny domowej, w której wspierany przez Egipt generał Khalifa Haftar walczy z rządem porozumienia narodowego w Trypolisie.

Haftar twierdził wiosną 2019 roku, że w końcu zdobędzie Trypolis. Przy wsparciu Egiptu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Rosji generał ruszył naprzód, podczas gdy Turcja i Katar wpłacały pieniądze i środki, aby go powstrzymać.

Turcja jest wrogo nastawiona do egipskiego rządu Abdela Fattaha al-Sisiego. Erdogan był zwolennikiem byłego przywódcy Egiptu Mohammeda Morsiego i obaj są powiązani z Bractwem Muzułmańskim i Hamasem. Dlatego też Libia była dla Turcji nagrodą, którą trzeba było zdobyć by upokorzyć Egipt i zdobyć bazę w Afryce Północnej. Turcja już próbowała dostać się do Sudanu, a także budowała bazę w Somalii. Teraz przyszedł czas na zdobycie Morza Śródziemnego.

Pod koniec listopada 2019 roku Turcja oświadczyła, że podpisuje umowę z Trypolisem, aby przyznać sobie prawa w całym regionie Morza Śródziemnego, łącząc ją z Libią. W ten sposób przeciwdziałałby greckim wierceniom w tym regionie.

Erdogan czterokrotnie dzwonił do prezydenta USA Donalda Trumpa - 28 stycznia, 23 maja, 8 czerwca i 14 lipca - z naciskiem na Stany Zjednoczone, aby poparły ich plany w Libii. Wysłano tureckie fregaty morskie, a w lipcu adm. Adnan Özbal spotkał się z Libijczykami.

Oddziały tureckie w Libii zaczęły się od niewielkich jednostek, ale od tego czasu wzrosły.

4 lipca turecki minister obrony Hulusi Akar złożył triumfalną wizytę, bardziej jak rzymski prokonsul, który przybył, aby zbadać dominium, niż jako równorzędny partner Libii. Zwiedził bazę lotniczą Al-Watiya i Misrata, gdzie Turcja chce mieć bazę morską.

Ale nie wszyscy byli zadowoleni z wizyty Akara. Egipt groził wysłaniem sił do Libii oraz manewrami morskimi. Grecja, Cypr, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Francja ostro skrytykowały Turcję. Dyplomacja wahadłowa między Grecją, Egiptem, ZEA, Cyprem i Francją zbliżyła te państwa do siebie.

Akar powiedział, że Turcja zrobi w Libii, co zechce, zgodnie z prawem międzynarodowym. Tej nocy niezidentyfikowane samoloty bojowe zbombardowały bazę lotniczą Watiya, niszcząc turecki sprzęt. Ktoś jednak obserwował Turków i postanowił przeciwdziałać.

Na morzu Turcja rości sobie pretensje do tego, co nazywa „Błękitną Ojczyzną”, ogromnego obszaru wody, który przeciwstawia się roszczeniom Greków i Cypru i daje Turcji prawa do wierceń na morzu oraz u wybrzeży Libii.

Turcja ma jasne zamiary. Rości sobie historyczne prawa do Libii w oparciu o rzekomą obecność etnicznych Turków, stosunki z epoki osmańskiej oraz nową umowę morską. Na początku lipca pokazała nowy pocisk przeciw okrętom zwany Atmaca, jakby chciała powiedzieć, że to właśnie czeka każdego, kto rzuci wyzwanie Ankarze na morzu.

Turcja otrzymała już jeden rosyjski system obrony powietrznej S-400 i kupuje kolejne, których mogłaby użyć, aby zagrozić greckim odrzutowcom nad wyspami u wybrzeży Turcji.

Ankara chce zwodować nowy lekki lotniskowiec i wykorzystać nowe drony Bayraktar. Według tureckiego koncernu radiowo-telewizyjnego TRT Ankara chce dodać do swojej floty 24 kolejne statki.

Pojawią się nowe okręty podwodne typu 214 i fregaty. W lutym Turcja kupiła również nowy statek wiertniczy o wartości 37 milionów dolarów, trzeci.

Turcja wykorzystuje również statki badawcze i statki wiertnicze, aby wysunąć roszczenia na Morzu Śródziemnym.

Jest to gra o wysokie stawki, w której Turcja może wywierać presję na Grecję i Cypr, kiedy tylko ma na to ochotę, umieszczając statki na ich wodach, a następnie przemieszczając je, aby wywołać alarmy i kryzysy. Wydaje się, że Ankara rozwija się w tego typu kryzysach. Podgrzewa je co miesiąc, czy to w Syrii, Iraku czy Libii, grając w krajach regionalnych jak na skrzypcach, aby uzyskać przychylność Stanów Zjednoczonych, Rosji lub Unii Europejskiej, w zależności od potrzeb Erdogana.

Libia to najlepsza nieruchomość z ropą naftową i wartością strategiczną. Egipt rzucił jednak rękawicę Erdoganowi. Sisi zapewnił sobie poparcie własnego parlamentu i generałów, a także regionalnych państw arabskich, z wyjątkiem Kataru, dla powstrzymania Turków. W przypadku USA Rosjanie przybywający do Libii uruchomili dzwonki alarmowe.

Większość mieszkańców regionu chce, aby tureckie ambicje i ciągłe podsycanie kryzysów ustały, ale nie chcą konfrontacji Egipt-Turcja, która przyciągnie kraje od Europy do Zatoki Perskiej.

The Jerusalem Post

Wiadomości

Brat papieża ujawnił historię z dzieciństwa

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Dziś debata Republiki. Wiemy, kto zada pytania kandydatom!

Papież ma sportowe hobby. Leon XIV jest fanem tenisa

HIT DNIA

Nawrocki wygrywa z Trzaskowskim. Sprawdź ten SONDAŻ!

Z czego zasłynie pontyfikat Leona XIV?

Petycja do p.f. premiera: Tusk! Żądamy kontroli na granicy z Niemcami!

Simion: Polityka Orbána znajdzie odzwierciedlenie w Rumunii

Za czasów imienników papieża doszło do schizmy i reformacji

Generał pallotynów zwrócił uwagę na istotne zachowanie Leona XIV

Słowo "pokój" wymienił aż dziesięć razy. Co jeszcze?

Charles Barkley zabiera głos w sprawie młodzieży transpłciowej

Od dziecka chciał być księdzem. Papiestwo przepowiedziała sąsiadka

Kościół koptyjski i wielki imam złożyli gratulacje katolikom

Przełom w relacjach handlowych USA-Wielka Brytania

Trump i Zełenski rozmawiali o eksploatacji ukraińskich zasobów

Najnowsze

Brat papieża ujawnił historię z dzieciństwa

Z czego zasłynie pontyfikat Leona XIV?

Petycja do p.f. premiera: Tusk! Żądamy kontroli na granicy z Niemcami!

Simion: Polityka Orbána znajdzie odzwierciedlenie w Rumunii

Za czasów imienników papieża doszło do schizmy i reformacji

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Dziś debata Republiki. Wiemy, kto zada pytania kandydatom!

Papież ma sportowe hobby. Leon XIV jest fanem tenisa

HIT DNIA

Nawrocki wygrywa z Trzaskowskim. Sprawdź ten SONDAŻ!