Przejdź do treści
05:37 Hiszpania: Katalonia prosi o pomoc wojsko w walce z afrykańskim pomorem świń
Radio Republika Gośćmi poniedziałkowego poranka w Radiu Republika będą: godz. 6.19 Wojciech Gnat (ekonomista, EKiR), 6.35 Marek Budzisz (Strategy&Future), 7.10 Mateusz Kurzejewski (Prawo i Sprawiedliwość). Zapraszają Edyta Hołdyńska i Adrian Stankowski
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Tychy zaprasza na projekcję filmu pt. „Precz z komuną”, połączoną ze spotkaniem autorskim z Jędrzejem Lipskim, 2 grudnia, godz. 17.00, Kino Artystyczne w Pasażu Kultury „Andromeda”, Plac K. K. Baczyńskiego, Tychy
Wydarzenie Bytomski Klub „Gazety Polskiej” zaprasza 1.12 godz. 18.00 do salki przy Parafii Najświętszej Marii Panny na Rynku na spotkanie z mgr Mirosławem Kańtorem
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Myślenice zaprasza na spotkanie z Piotrem Grochmalskim, 2 grudnia, godz. 18:00, Dom Katolicki 1a, ulica 3 Maja, Myślenice
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Rawa Mazowiecka II oraz poseł Antoni Macierewicz zapraszają na spotkanie z Przemysławem Czarnkiem. 3 grudnia, godz. 18:00. Aula Klasztoru Ojców Pasjonistów ul. Ks. Skorupki 3, Rawa Mazowiecka
Wydarzenie Wsparcie dla prezydenta RP Karola Nawrockiego - na protest 3.12, o godz. 16, zapraszają Ryszard Majdzik i NSZZ Solidarność przy Zarządzie Regionu Małopolska, Plac Matejki, Kraków
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Jastrzębie-Zdrój zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 5 grudnia, godz. 15:30. Carbonarium, ul. Towarowa 7, Jastrzębie-Zdrój
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Nowy Targ zaprasza na spotkanie z Adrianem Stankowskim i Leszkiem Galarowiczem, 6 grudnia, godz. 18:00, Hotel przy ul. Królowej Jadwigi 17, Nowy Targ
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza na spotkanie z Antonim Macierewiczem, 7 grudnia, godz.17:00, Aula Solidarności, ul. Łódzka 8/12, Częstochowa
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Toronto GTA zaprasza na spotkanie z byłymi działaczami opozycji antykomunistycznej, 14 grudnia, godz. 2 PM. Polskie Centrum Kultury im. Jana Pawła II, Mississauga, Kanada
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Trzecia lista sankcji ws. Białorusi gotowa. Szefowie MSZ dali zielone światło

Źródło: PAP/EPA/STR

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE podczas wideokonferencji dali zielone światło dla prac nad trzecią listą sankcji wobec przedstawicieli władz Białorusi za przemoc wobec protestujących - przekazało w czwartek PAP źródło unijne.

Jak podała ta osoba, na obecnym etapie nie ma listy nazwisk. "Prace nad listą będą toczyły się na posiedzeniach grup roboczych" - zaznaczył rozmówca PAP.

Z informacji PAP wynika, że nowa lista sankcyjna zostanie przyjęta najwcześniej w grudniu.

Prace nad nowymi retorsjami przyspieszyły w UE informacje o pobiciu 31-letniego Ramana Bandarenki, który zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.

W piątek Unia Europejska potępiła doprowadzenie do śmierci Bandarenki. Jak napisał w oświadczeniu rzecznik szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella, 12 listopada Bandarenka zmarł po kilkugodzinnej operacji w szpitalu w Mińsku z powodu poważnych obrażeń "spowodowanych według doniesień brutalnością ubranych po cywilnemu policjantów". Dodał, że Unia Europejska składa najgłębsze kondolencje rodzinie i bliskim Bandarenki.

- UE solidaryzuje się z wszystkimi Białorusinami, którzy ucierpieli i nadal cierpią z rąk białoruskich władz w następstwie sfałszowanych wyborów prezydenckich z 9 sierpnia. UE nadal zdecydowanie potępia przemoc, jaką władze Białorusi stosują wobec pokojowych demonstrantów, osób zaangażowanych w ruch prodemokratyczny, niezależnych mediów, przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i zwykłych obywateli Białorusi - podkreślił rzecznik.

Do śmiertelnego w skutkach pobicia doszło w Mińsku, gdzie zamaskowani mężczyźni zaczęli zdejmować wywieszone biało-czerwono-białe flagi, używane przez środowiska opozycyjne. Kiedy Bandarenka coś do nich powiedział, został mocno popchnięty przez jednego z nich, a następnie pobity przez dwóch mężczyzn. Został zawieziony na komisariat, skąd karetka pogotowia zabrała go do szpitala. Mimo operacji jego stan się nie poprawił i Bandarenka zmarł.

6 listopada weszła w życie druga lista unijnych sankcji wobec przedstawicieli władz Białorusi, w tym Alaksandra Łukaszenki, za sfałszowanie wyborów prezydenckich i przemoc wobec protestujących. Nowa lista obejmuje 15 przedstawicieli władz białoruskich. Osoby te są objęte zakazem wjazdu do UE i zamrożeniem aktywów.

Oprócz Łukaszenki na liście znaleźli się m.in. jego syn Wiktar, który jest doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego i członkiem Rady Bezpieczeństwa, szef sztabu prezydenckiej administracji Ihar Sierhiajenka, szef KGB Iwan Tertel, dowódca jednostki ALFA Siarhiej Zubkow, przewodniczący Sądu Konstytucyjnego Piotr Mikłaszewicz oraz przedstawiciele różnych resortów.

Sankcje to odpowiedź UE na dalsze tłumienie pokojowych protestów na Białorusi i brak odpowiedzi ze strony władz w Mińsku na propozycję dialogu.

Na przyjętej przez UE pierwszej liście objętych sankcjami przedstawicieli władz Białorusi odpowiedzialnych za fałszowanie wyborów i represje wobec protestujących znaleźli się m.in. szefowa Centralnej Komisji Wyborczej (CKW) Lidzija Jarmoszyna, jej zastępca oraz 10 innych członków tej instytucji, a także szef MSW Juryj Karajeu i jego zastępcy oraz dowódcy jednostek specjalnych, w tym OMON-u. W sumie wykaz zawiera 40 nazwisk.

Na Białorusi od wyborów prezydenckich 9 sierpnia trwają protesty, których uczestnicy domagają się ustąpienia Łukaszenki.

PAP

Wiadomości

Cinémathèque Française

Pluskwy zamknęły Kinotekę Francuską... na miesiąc

Tankowiec z rosyjską ropą nabiera wody

Demokraci walce Trumpa z narkobiznesem: to „lekkomyślne” działania

Sytuacja na S2 po karambolu pod Warszawą

Potwierdzono wyładowania elektryczne w atmosferze Marsa

Karambol 9. samochodów na S2 przy węźle Konotopa

Moskwa zaciera ręce po wpadce TVN-u

Emerytury byłych prezydentów. Kwoty nie powalają

Kwiecień o zamieszaniu ws. wetowania ustaw: to prerogatywa prezydenta

Rzeźniczakowie świętują trzecią rocznicę ślubu w Londynie. Cena hotelu zwala z nóg

Polskie piłkarki ręczne wygrały z Tunezją 29:26 w swoim drugim meczu mistrzostw świata

Marcin Hakiel z partnerką Dominiką Serowską świętują pierwszy rok życia syna

Kiedyś z "babcią Kasią" obrażał prezesa PiS. W sobotę pojawił się znowu

Lekka kutia świąteczna – tradycja w zdrowszej wersji

Dworczyk skomentował brednie Jońskiego na temat Trumpa

Najnowsze

Cinémathèque Française

Pluskwy zamknęły Kinotekę Francuską... na miesiąc

Mars

Potwierdzono wyładowania elektryczne w atmosferze Marsa

Karambol 9. samochodów na S2 przy węźle Konotopa

Moskwa zaciera ręce po wpadce TVN-u

Andrzej Duda

Emerytury byłych prezydentów. Kwoty nie powalają

tankowiec z rosyjską ropą

Tankowiec z rosyjską ropą nabiera wody

Chuck Schumer

Demokraci walce Trumpa z narkobiznesem: to „lekkomyślne” działania

Sytuacja na S2 po karambolu pod Warszawą