Przejdź do treści

Trójkąt Lubelski. Spotkanie premierów Polski, Ukrainy i Litwy

Źródło: Fot. PAP/Leszek Szymański

W poniedziałek na Zamku Królewskim rozpoczęło się spotkanie Trójkąta Lubelskiego z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, szefowej litewskiego rządu Ingridy Szimonyte oraz w formie zdalnej ukraińskiego premier Denysa Szmyhala. Tematem spotkania będą działania Rosji i wsparcie dla Ukrainy.

Spotkanie rozpoczęło się od przywitania litewskiej premier na dziedzińcu Zamku Królewskiego przez polskiego premiera. Następnie odbyło się spotkanie premierów Polski i Litwy a później zaplanowano rozmowy szefów rządów Polski, Litwy i Ukrainy. Premierzy państw Trójkąta Lubelskiego ok. 11.30 spotkają się z przedstawicielami mediów.

Szczyt Trójkąta Lubelskiego (pierwszy w formacie premierów) przypada na czas trwającej militarnej agresji Rosji i będzie wyrazem wspólnego wsparcia Polski i Litwy dla Ukrainy - oświadczył rzecznik polskiego rządu Piotr Müller. Dodał, że spotkanie odbędzie się w 19. dniu wojny na Ukrainie, a działania Rosji i wsparcie dla Ukrainy będą głównymi tematami rozmów.

CZYTAJ: Prezydent Ukrainy dziękuje Polsce. „Nieoceniona, konkretna pomoc”

Zwrócił przy tym uwagę, że gwałtownie pogarszająca się sytuacja humanitarna i rosnący napływ uchodźców z Ukrainy wymagają solidarnej pomocy finansowej i rzeczowej od społeczności międzynarodowej. W tym kontekście Müller podkreślił, że Polska stała się hubem umożliwiającym płynny napływ wsparcia na Ukrainę.

"Polska i Litwa solidarnie wzywają do nałożenia surowych sankcji na Rosję oraz dążą do osiągnięcia strategicznej niezależności od rosyjskich surowców energetycznych. Ponoszą również niebagatelny wysiłek w udzielaniu schronienia i kompleksowej pomocy osobom pokrzywdzonym przez rosyjską inwazję. Oba kraje intensywnie zabiegają także o wzmocnienie wschodniej flanki NATO" - wskazał Müller.

Zapowiedział też, że na zakończenie szczytu premierzy podpiszą wspólną deklarację potępiającą brutalną, niesprowokowaną inwazję militarną Rosji na suwerenną, pokojową i demokratyczną Ukrainę oraz oddadzą hołd ofiarom wojny.

CZYTAJ: Ogromne wsparcie Caritasu. Tiry z pomocą jadą do Ukrainy

Trójkąt Lubelski jest formatem współpracy trójstronnej między Polską, Litwą i Ukrainą. Powołany został w 2020 roku, a jego celem jest pogłębianie współpracy politycznej, ekonomicznej i społecznej tych państw oraz wspieranie euroatlantyckich dążeń Ukrainy.

Ostatnie spotkanie prezydentów Trójkąta Lubelskiego odbyło się 23 lutego br. w Kijowie, w przeddzień inwazji Rosji na Ukrainę.

Przed rozpoczęciem szczytu Trójkąta Lubelskiego - według zapowiedzi Müllera - odbędzie się spotkanie dwustronne premiera Morawieckiego z szefową litewskiego rządu. "Rozmowy liderów będą dotyczyć przede wszystkim agresji Rosji na Ukrainę oraz reakcji UE i NATO" - wskazał rzecznik rządu.

Ostatnie spotkanie dwustronne szefów rządów Polski i Litwy odbyło się 21 listopada 2021 r., podczas wizyty Morawieckiego w Wilnie. Natomiast 17 września ub.r. w Warszawie odbyły się polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe. Müller zaznaczył, że premierzy Polski i Litwy są w stałym kontakcie telefonicznym.

CZYTAJ: Trójkąt Lubelski. Duda: Żadnych ustępstw wobec Rosji. To Rosja powinna się cofać

 

 
PAP

Wiadomości

Półfinał AO. Iga Świątek pokonała Amerykankę Emmę Navarro

Kto tym razem? Podmorskie kable łączące poważnie uszkodzone

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha

Sędzia nie może być tchórzem - mówi I Prezes SN Małgorzata Manowska

MŚ piłkarzy ręcznych. Pierwsze zwycięstwo Polaków

Amerykanie są w szoku słysząc o walce z wolnymi mediami w Polsce

Jabłoński: widać zdecydowane działania Trumpa. Dzisiaj nikt nie powinien psuć relacji z USA

Trzaskowski chwali się... spadkiem w sondażach

Najnowsze

Półfinał AO. Iga Świątek pokonała Amerykankę Emmę Navarro

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Kto tym razem? Podmorskie kable łączące poważnie uszkodzone

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa