Ogromne wsparcie Caritasu. Tiry z pomocą jadą do Ukrainy

Artykuł
Caritas pomaga też bezpośrednio na granicy polsko-ukraińskiej, w punktach pomocowych i Namiotach Nadziei, gdzie uchodźcom przekazywana jest żywność, ciepłe napoje, termosy, koce, śpiwory, itp.
Fot. PAP/Adam Warżawa

- Caritas wysłał ponad 150 tirów z pomocą dla walczącej Ukrainy. Szacunkowa masa towarów to ponad 6 tys. ton. – powiedział dyrektor Caritasu Polska ks. dr Marcin Iżycki. Organizacja przygotowała też 2 tys. miejsc dla dzieci z niepełnosprawnościami i sierot, z czego 650 z nich znalazło już dom w Polsce.

W pomocy ofiarom wojny w Ukrainie i uchodźcom docierających do Polski Caritas Polska współpracuje z diecezjalnymi oddziałami i z organizacjami w Ukrainie – rzymskokatolickim Caritas-SPES i grekokatolickim Caritas Ukraina. Organizuje transporty humanitarne, dostarcza m.in. żywność, leki i artykuły pierwszej potrzeby.

- Wysłaliśmy już ponad 150 tirów z pomocą dla walczącej Ukrainy. To blisko 5000 palet i 3 mln kg żywności, wody, środków higienicznych, materiałów opatrunkowych i dezynfekcyjnych, chemii gospodarczej, odzieży, obuwia, karimat, śpiworów i baterii. Szacunkowa masa towarów pomocy humanitarnej wysłanej na Ukrainę to ponad 6000 ton – powiedział ks. Iżycki.

Dodał, że w bieżącym kryzysie Caritas przekazał także blisko 50 tys. paczek żywnościowych i darów rzeczowych.

Organizacja we współpracy z polskim Kościołem przygotowała 2 tys. miejsc dla sierot i dzieci z niepełnosprawnościami różnego stopnia z Ukrainy. Ponad 650 z nich już znalazło swój bezpieczny dom w Polsce, m. in. w oddziałach Caritasu w diecezji opolskiej, archidiecezji częstochowskiej i archidiecezji olsztyńskiej. Do opolskiego Caritasu trafiły ponad 204 osoby i ich opiekunowie.

Caritas pomaga też bezpośrednio na granicy polsko-ukraińskiej, w punktach pomocowych i Namiotach Nadziei, gdzie uchodźcom przekazywana jest żywność, ciepłe napoje, termosy, koce, śpiwory, itp.

Wolontariusze i pracownicy przemyskiego Caritasu codziennie przekazują 30 tys. kanapek. Wydano kilkadziesiąt tysięcy ciepłych posiłków i napojów. Na dworcu w Przemyślu Caritas uruchomił również pokój dla matek z dziećmi.

 

 

 

 

 


Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy