Trójkąt Lubelski. Duda: Żadnych ustępstw wobec Rosji. To Rosja powinna się cofać

Artykuł
Fot. Portal TV Republika

Jestem absolutnym przeciwnikiem polityki ustępstw wobec Rosji – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas konferencji po spotkaniu szczytu Trójkąta Lubelskiego na Ukrainie. W konferencji wzięli udział prezydenci Polski, Ukrainy i Litwy.

 Według prezydenta w otaczającej nas przestrzeni mamy do czynienia z dwoma kryzysami. – Pierwszy to kryzys graniczny wywołany przez reżim białoruski, wspierany z Moskwy. Atak ten był odpierany przez naszych funkcjonariuszach SG i Policji, wspieranych przez wojsko. To jest także problem Litwy, bo i na litewską granicę migranci byli brutalnie pchani. (...) W każdym przypadku były to próby przełamania granicy w niedozwolonych miejscach – powiedział Duda.

– Drugi problem dotyczy intensyfikacji obecności militarnej oddziałów rosyjskich w pobliżu granicy rosyjsko-ukraińskiej i białorusko-polskiej. Te działania niepokoją nie tylko nas, ale i naszych sojuszników z NATO – dodał prezydent.

– Jestem absolutnym przeciwnikiem polityki ustępstw wobec Rosji. Moim zdaniem to Rosja powinna wycofać się z działań, które podejmowała na przestrzeni ostatnich lat. Uważam, że powinniśmy domagać się zdecydowanego cofnięcia się ze strony rosyjskiej – podkreślił.

– W ciągu ostatnich tygodni rozmawiałem z Sekretarzem Generalnym NATO, w formacie B9 z

prezydentem USA, a także z naszymi partnerami z zachodu Europy. Nasza polityka jest aktywna i wierzę, że w jej wyniku uda nam się zbudować silną platformę bezpieczeństwa – zapewnił.

Głos zabrał także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. – Jako Ukraina zmienimy nasze ambicje, działania, pomysły i ideę, po to żeby zmienić postrzeganie Ukrainy zarówno w Europie jak i na całym świecie – mówił.

– Ukraina nie powinna być tylko cichym obserwatorem, ale aktywnym działaczem. W tych trudnych warunkach bardzo ważne jest wsparcie i solidarność – zauważył.

Prezydent Andrzej Duda podziękował prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu za zaproszenie, aby razem z Prezydentem Gitanasem Nausedą porozmawiać o współpracy. – Cieszę się, że spotykamy się w formacie Trójkąta Lubelskiego i rozmawiamy o tym, jak wygląda sytuacja na arenie międzynarodowej – powiedział.

Źródło: portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy